W dekrecie Kongregacji podano natomiast, że w związku z zaistniałą sytuacją mogą zostać przełożone decyzją diecezji na późniejszy termin – wielkoczwartkowa msza św. Krzyżma (w czasie tej mszy, która nie należy do Triduum Paschalnego, biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo) oraz procesje, ubogacające Wielki Tydzień – i tu sugerowane są 14 i 15 września.
Od udziału w mszy w Niedzielę Palmową biskupi także udzielają dyspensy.
Kapłani w świątyniach, wierni w domach
Co do Wielkiego Tygodnia, Kongregacja watykańska zaleca: „aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”.
Wielki Czwartek
Watykan podaje, że w Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez udziału wiernych.
O obrzędzie umycia nóg – dekret stanowi, że należy go pominąć, „a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum”.
Wielki Piątek
W kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości, biskup lub proboszcz będzie celebrował Mękę Pańską, w modlitwie powszechnej podkreślając szczególnie intencje za chorych, zmarłych i tych, którzy czują się zagubieni.
Wielka Sobota
Z oczywistych względów bezpieczeństwa wiernych, w kościołach nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów. W zamian można samemu w domu pobłogosławić swój posiłek. Także w koszyczku wielkanocnym, jeśli zechcemy takowy przygotować (co może mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy w domu są małe dzieci, które chcemy oswajać z tradycją).
Niedziela Wielkanocna
Tego dnia Wigilia Paschalna – jak stanowi dekret watykański – powinna być sprawowana tylko w kościołach katedralnych i parafialnych. Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, tylko zapalić świecę i od razu przejść do orędzia wielkanocnego. Po liturgii słowa nastąpi liturgia chrzcielna, podczas której zostanie tylko odnowione przyrzeczenie chrzcielne. Na koniec liturgia eucharystyczna.
Kościoły będą otwarte w czasie świąt
W ciągu dnia każdy wierny będzie mógł pomodlić się prywatnie w świątyni – takie jest stanowisko polskich biskupów. Możliwa będzie także spowiedź poza konfesjonałem, np. w zakrystii czy salce katechetycznej. Niemożliwe jednak udzielanie rozgrzeszenia i pokuty przez telefon czy przez internet, tym bardziej publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów.
Czytaj: Zarządzenie metropolity wrocławskiego o postępowaniu w kościołach i kaplicach w związku z epidemią koronawirusa
Zostań w domu i weź udział w nabożeństwie
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała zarządzenie dla biskupów, zgodnie z którym mogą oni udzielać dyspensy, na razie do 29 marca włącznie, od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej.
Czytaj: Metropolita wrocławski: dyspensa od obowiązku uczestniczenia w mszach św.
W zamian, co było zresztą możliwe także niezależnie od stanu epidemii, łączność wiernych ze wspólnotą odbywa się za pośrednictwem radia, telewizji czy internetu. Dotyczyć to będzie również liturgii wielkanocnej.
Niedzielne msze św. w TV i radiu
- godz. 7.00 – TVP 1
- godz. 7.00 – TV Republika
- godz. 9.00 – Polskie Radio, Program I
- godz. 9.30 – Telewizja TRWAM
- godz. 10.30 – Polsat Rodzina
- godz. 11.00 – TVP 1
- godz. 13.00 – TVP POLONIA
- godz. 19.00 – Polskie Radio, Program I
dodatkowo w związku z pandemią:
- godz. 9.00 – TVP Kultura (z kościoła Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu)
- godz. 9.00 – Polsat News
- godz. 10.55 – TVP 1 (w intencji ustania epidemii w Polsce i na świecie z kaplicy na Jasnej Górze)
W razie nieposiadania telewizora czy radioodbiornika: tzw. msza radiowa online TUTAJ i transmisje mszy online: TUTAJ
Nabożeństwa w TV
- niedziela, godz. 12.00 – TVP1 i TV TRWAM (Anioł Pański z Watykanu)
- niedziela w okresie Wielkiego Postu, godz. 17.00 – TV TRWAM (nabożeństwo pasyjne)
- codziennie, godz. 21.00 – TV Trwam (Apel Jasnogórski)
Droga Krzyżowa w TV, online i w radiu – piątki w Wielkim Poście
- godz. 17.30 – TV Republika
- godz. 16.00 – transmisja z Łagiewnik dostępna pod adresem TUTAJ
- dla dzieci, godz. 17.00, i dla dorosłych, po godz. 18.00 – transmisja z Wilanowa dostępna pod adresem TUTAJ
- godz. 16.45 – transmisja z Jasnej Góry dostępna pod adresem TUTAJ
- godz. 15.15 – Radio Maryja
- godz. 18.30 – Polskie Radio, Program I
Serwis wielkanocny na www.wroclaw.pl
Jak co roku, przygotujemy dla naszych czytelników specjalny Niezbędnik wielkanocny, z uwzględnieniem na czas świąt sytuacji we Wrocławiu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS