A A+ A++

Wielka Sobota – Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w niedzielę Zmartwychwstania
11 kwietnia 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

*

W Wielką Sobotę od  XIV wieku w Polsce kultywowany jest zwyczaj święcenia pokarmów. Jeszcze w ubiegłym roku w kościołach gromadziły się tłumy wiernych, gdzie księża święcili pokarmy.

Święcenie pokarmów  w jasielskiej Farze – kwiecień 2019 – zdj. arch. 

W związku z epidemią koronawirusa, w tym roku nie odbywają się święcenia pokarmów przez księży. Kościół zaleca, aby święcenie pokarmów odbywało się w naszych domach. 

Z powodu ograniczeń związanych z epidemią, wyjątkowo w tym roku obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach zastąpiony jest ich błogosławieństwem w domach w Niedzielę Wielkanocną. Zachęcam do publikacji w mediach społecznościowych zdjęć tradycyjnych koszyczków wielkanocnych z hasztagiem #Święconka – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu poinformował, że w tym roku przed śniadaniem wielkanocnym ojciec rodziny lub inna osoba wypowiada formułę błogosławieństwa, którą  poniżej publikujemy. 

 BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

 Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

 Wszyscy: Amen.

Święcenie pokarmów  w jasielskiej Farze – kwiecień 2011 – zdj. arch. 

„Pomimo braku w tym roku obrzędu poświęcenia pokarmów w kościołach, nie rezygnujmy z przygotowania wielkanocnych koszyczków z pisankami. Zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Zdjęcia naszych koszyków możemy publikować w mediach społecznościowych z hasztagiem #Święconka” – podkreślił.

Święcenie pokarmów  w jasielskiej Farze – kwiecień 2012 – zdj. arch. 

Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, tegoroczne święta przeżywany w naszych domach, bez spotkań z rodziną i znajomymi. „Nie bądźmy jednak w tym czasie sami, kontaktujmy się poprzez rozmowy telefoniczne i komunikatory internetowe. Jako znak pamięci wysyłajmy zdjęcia naszym bliskim i przyjaciołom. Podzielmy się tym jak świętujemy w mediach społecznościowych. Zdjęcia i filmiki możemy publikować z hasztagiem #Wielkanoc. Stwórzmy wspólnotę przy wirtualnym wielkanocnym stole, w oczekiwaniu na możliwość bezpośredniego kontaktu” – podkreślił.

Święcenie pokarmów  w jasielskiej Farze – kwiecień 2012 – zdj. arch. 

 ” Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czynicie” – wyraził św. Paweł Apostoł. Tak więc spożywanie posiłków jest czynnością świętą i dlatego też wierzący modlą się przed i po jedzeniu.

Święcenie pokarmów  w jasielskiej Farze – kwiecień 2011 – zdj. arch. 

Wielka Sobota to nie  tylko święcenie pokarmów. Najważniejsza jest adoracja Najświętszego Sakramentu przy symbolicznym  Grobie Pańskim. W tym roku wierni mogą uczestniczyć w adoracji za pośrednictwem mediów. 

Święcenie pokarmów  w jasielskiej Farze – kwiecień 2015 – zdj. arch.  

Przy symbolicznych grobach nie ma czuwania wart złożonych  ze strażaków w galowych mundurach, ministrantów oraz harcerzy.

Święcenie pokarmów  w jasielskiej Farze – kwiecień 2015 – zdj. arch.  

W Wielką Sobotę do wieczora  nie sprawuje się mszy świętych. Do tej pory wierni odwiedzali w tym dniu Groby Pańskie.  Wieczorem odbywały się obchody Wigilii Paschalnej, które kończyły się adoracją przy Grobie Pańskim.

Red. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczepionka na koronawirusa finansowana przez Billa Gatesa weszła w fazę testów na ludziach
Następny artykułKierowca jeepa uderzył w dom w Borzynowie [ Wiadomości ]