ESG wpływa na działalność firm, postrzeganie ich w oczach interesariuszy, ale i na sam rynek, bo rośnie zapotrzebowanie na ekspercką wiedzę i specjalistów umiejących odnaleźć się w gąszczu skomplikowanych i zmieniających się przepisów.
Na nieco ponad dwa miesiące przed wejściem w życie dyrektywy CSRD nakładającej obowiązek przygotowywania raportów niefinansowych na największe firmy, Komisja Europejska przyjęła pierwszy zestaw standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS) i po wielu sygnałach ze strony przedsiębiorców postanowiła złagodzić przepisy dotyczące raportowania ESG. W ramach tzw. Pakietu Redukcji Obciążeń założyła ograniczenie wymogów sprawozdawczych o 25 proc.
Dla krajów, w których działania z szeroko pojętego CSR nie były standardem, realizacja zaleceń Komisji Europejskiej jest wielkim wyzwaniem.
— Nie jest to pierwsze nasze spotkanie w tej sprawie. W 2022 r. małe, średnie i duże firmy zrozumiały, że ESG to już rzeczywistość. Jeśli chcemy iść pozytywną drogą w stronę choćby zero emisyjności, potrzebujemy zbierać odpowiednie dane. Dane, które będą gromadzone i dostarczane przez firmy w sposób przejrzysty. Wiele kwestii wymaga jednak dalszej dyskusji — mówił otwierający spotkanie Janusz Pietkiewicz z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, wiceprezydent wykonawczy Pracodawców RP.
Przedstawiciele Unii, z którymi omawiane były wyzwania i problemy związane z transformacją w kierunku ESG zapowiedzieli, że będą bardzo uważnie przyglądać się temu, jak biznes wypełnia unijne zobowiązania i z jakimi wyzwaniami w związku z tym będzie się mierzyć.
— Zaproponowaliśmy, że niektóre normy sektorowe, które mają być jeszcze opracowane w formie ram prawnych, zostaną opóźnione tak, aby dać firmom więcej czasu, by mogły poradzić sobie z pierwszą rundą standardów. Dopiero później dodamy kolejne. Zdecydowanie będziemy to dalej obserwować i może w ciągu najbliższych kilku lat przedstawimy dodatkowe pomysły — zaznaczał Sven Gentner, Head of Unit for asset management w Komisji Europejskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS