Instytu Breugel podliczył, że eksport do Rosji z krajów, które objęły ją sankcjami spadł drastycznie po inwazji na pełną skalę. Od stycznia 2019 roku do lutego 2022 roku eksport ten wynosił średnio 10,5 miliarda dolarów miesięcznie, a w ostatnich miesiącach jest do 5-6 mld, co oznacza spadek o ponad połowę. Spadek ten był w dużej mierze spowodowany zmniejszeniem eksportu maszyn i sprzętu transportowego, który w tym okresie zmalał ze średniej miesięcznej kwoty 4,9 miliarda dolarów do 1,1 miliarda dolarów.
Eksport do Rosji z krajów nieobjętych sankcjami stale rósł nawet przed inwazją i po początkowym spadku utrzymywał się na podwyższonym poziomie od sierpnia 2022 roku. Średnio od stycznia 2019 roku do lutego 2022 roku kraje nienakładające sankcji eksportowały do Rosji towary o wartości 6,0 miliardów dolarów miesięcznie. Po napaści na Ukrainę, eksport wzrósł niemal dwukrotnie do 11,5 miliarda dolarów. Wzrost ten jest jedynie nieznacznie mniejszy od zmniejszenia wywozu z krajów nakładających sankcje.
Na dodatek zwiększony eksport z krajów nieobjętych sankcjami jest napędzany głównie przez maszyny i sprzęt transportowy, co stanowi lustrzane odbicie spadającego eksportu z krajów nakładających sankcje.
Wstrzymanie dostaw do Rosji samochodów i agregatów prądotwórczych zostało zrekompensowane przez eksport tych pozycji przez kraje sąsiednie. Taka zmiana trasy eksportu dóbr dotyczy eksportu wartości 760 mln euro.
Czytaj więcej
Koroszczyn jest jedynym czynnym przejściem granicznym między Polską i Białorusią. Od wybuchu wojny mogą korzystać z niego tylko samochody z unijną rejestracją, które dojeżdżają do najbliższego terminalu magazynowego na Białorusi, gdzie następuje przeładunek na samochody mające prawo poruszać się po Rosji i Białorusi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS