Nową terapię przeciwciałami do stosowania u osób chorych na COVID-19 zatwierdzono w czwartek w Wielkiej Brytanii. W badaniach klinicznych zmniejszyła ona ryzyko hospitalizacji i śmierci o 79 proc., a według wstępnych badań, jest skuteczna też przeciw wariantowi Omikron.
Czym jest lek Sotrovimab?
Lek Sotrovimab, występujący też pod nazwą Xevudy, podawany jest dożylnie przez kroplówkę i wiąże się z wirusem, aby powstrzymać go przed wejściem do ludzkich komórek. To druga tego rodzaju terapia, która została dopuszczona przez brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA).
ZOBACZ: Kto umiera na COVID-19? Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podał dane
Podobnie jak Ronapreve, osiąga największą skuteczność, jeśli jest podawany we wczesnym etapie infekcji – MHRA zaleca stosowanie obu w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów. Może być podawany osobom powyżej 12. roku życia, które ważą ponad 40 kg, mają łagodne do umiarkowanych objawów COVID-19 i przynajmniej jeden czynnik zwiększający ryzyko poważnego przebiegu choroby.
W badaniu klinicznym pojedyncza dawka Sotrovimab zmniejszyła ryzyko hospitalizacji i śmierci u dorosłych z grupy wysokiego ryzyka o 79 proc.
Brytyjski rząd zamówił 100 tys. dawek Sotrovimabu
Firma farmaceutyczna GSK, która wyprodukowała lek, poinformowała, że przeprowadziła kilka wstępnych testów w laboratorium, aby zobaczyć, na ile skuteczna jest terapia w walce z nowym, silnie zmutowanym wariantem Omikron, który obecnie rozprzestrzenia się na całym świecie. Jak wyjaśniono, potrzeba więcej badań, ale naukowcy twierdzą, że lek celuje w część białka kolca wirusa, która nie uległa jeszcze dużym zmianom lub mutacjom, co oznacza, że powinien działać dobrze.
ZOBACZ: NFZ: personel niemedyczny otrzyma jednorazowo 5 tys. zł dodatku covidowego
– Jest to kolejna terapia, która okazała się skuteczna w ochronie osób najbardziej narażonych na COVID-19, i sygnalizuje to kolejny znaczący krok naprzód w naszej walce z tą wyniszczającą chorobą – oświadczyła szefowa MHRA June Raine.
Brytyjski rząd zamówił 100 tys. dawek Sotrovimabu.
nb/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS