A A+ A++

Kontrowersje wokół remontu mieszkalnej części rezydencji premiera pojawiły się pod koniec kwietnia, gdy prasa podała, że mógł on kosztować nawet 200 tys. funtów, tymczasem szef rządu dostaje na pokrycie wydatków mieszkaniowych tylko 30 tys. funtów rocznie.

Zapłacił z własnej kieszeni

Na dodatek Johnson zapewniał, że pokrył tę różnicę z własnej kieszeni, ale unikał jasnej odpowiedzi, czy od razu zapłacił za remont, czy też pieniądze początkowo zostały mu pożyczone lub przekazane jako darowizna, a on je później oddał.

ZOBACZ: Wielka Brytania. Polki wyłudziły 300 tys. funtów zasiłków

W opublikowanym w piątek sprawozdaniu lord Geidt, nowy, mianowany w kwietniu doradca ds. standardów, stwierdził, że prace remontowe zostały częściowo sfinansowane przez lorda Brownlowa, jednego z członków Izby Lordów z ramienia Partii Konserwatywnej i jej darczyńcę, ale skoro dotacja była wewnątrz partii, trudno mówić, by powstawał jakiś konflikt interesów.

“Działał z pobudek innych niż altruistyczne”

Jak napisał, “żaden konflikt (lub rozsądnie postrzegany konflikt) nie wynika” z zaangażowania lorda Brownlowa lub Partii Konserwatywnej w remont i wskazał, że “nie ma dowodów na to, że (lord Brownlow) działał z pobudek innych niż altruistyczne i filantropijne”.

ZOBACZ: Wielka Brytania. Rośnie odsetek osób homo- i biseksualnych

Wskazał też, że nie znalazł dowodów na to, by lord Brownlow powiedział Johnsonowi, że “osobiście uregulował” koszty. Lord Geidt skrytykował jednak Johnsona za to, że nie wnikał, w jaki sposób remont ma zostać sfinansowany. “Zamiast tego premier – moim zdaniem nierozsądnie – pozwolił na remont mieszkania przy Downing Street nr 11 bez bardziej rygorystycznego podejścia do tego, jak to będzie finansowane” – napisał.

Mogło dojść do wykroczenia

Jak dodał, Johnson “po prostu przyjął”, że w środku pandemii fundacja, którą miał nadzieję założyć, aby zajęła się pracami na Downing Street, “będzie w stanie zadowalająco rozwiązać sytuację bez dalszych przesłuchań”.

ZOBACZ: Wielka Brytania. Lokalne władze zarzucają rządowi, że ukradkiem wprowadza restrykcje

Sprawozdanie nie kończy jeszcze sprawy remontu, bo śledztwo w tej sprawie wszczęła też Komisja Wyborcza, która bada, czy wszystkie transakcje związane z nim zostały prawidłowo zgłoszone. Jak wyjaśniała w kwietniu, istnieją “uzasadnione podstawy, by podejrzewać, że mogło dojść do wykroczenia lub wykroczeń”. Samo przyjmowanie darowizn nie jest niezgodne z prawem, ale politycy muszą je zadeklarować, aby opinia publiczna mogła widzieć, kto dał im pieniądze i czy miało to jakikolwiek wpływ na ich decyzje.

aml/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMysłowice z Minotour Energia Sp. z o.o. powołują klaster energii
Następny artykułJesteśmy w przededniu wielkiej zmiany