Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zbuduje superkomputer wart ponad 1 mld USD, którego będzie używać przede wszystkim do badań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.
Superkomputer noszący nazwę Isambard-3 będzie pracować w National Composites Center (University of Bristol) jeszcze w tym roku. To nieprzypadkowa lokalizacja, gdyż na Uniwersytecie w Bristolu mieści się Centrum Kształcenia Doktoranckiego, które zajmuje się rozwojem interaktywnej sztucznej inteligencji. Zarówno superkomputer jak i Centrum są finansowane przez rząd Wielkiej Brytanii.
Według oświadczenia Departamentu Nauki, Innowacji i Technologii, maszyna będzie złożona z wielu tysięcy najnowocześniejszych procesorów graficznych (GPU), co czyni ją jedną z najpotężniejszych w Europie i ma pomóc biznesowi oraz naukowcom wykorzystać rewolucyjny potencjał sztucznej inteligencji. Jeśli chodzi o szczegóły techniczne (w tym o liczbę rdzeni i typy procesorów) rzecznik Uniwersytetu w Bristolu odpowiada, że jest zbyt wcześnie, aby podać do publicznej wiadomości specyfikację superkomputera.
Zobacz również:
Uniwersytet posiada już kilka superkomputerów, które są używane do celów badawczych. Wszystkie działają pod kontrolą systemu Linux. Jest to np. system BlueCrystal Phase 4, który zawiera procesory graficzne Nvidia P100 i oferuje 32 węzły GPU z dwiema kartami każdy. Drugi superkomputer oferuje 525 węzłów obliczeniowych Lenovo, które korzystają z procesorów Intel E5-2680 v4 (Broadwell).
Zapowiedz budowy superkomputera Isambard-AI ma miejsce półtora miesiąca przed zorganizowaniem przez Wielką Brytanię światowego szczytu dotyczącego bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, który odbędzie się 1 i 2 listopada w Bletchley Park. Szczyt, ogłoszony po raz pierwszy przez brytyjskiego premiera Rishi Sunaka w czerwcu tego roku, ma na celu przyspieszenie badań nad sztuczną inteligencją, zdefiniowanie zagrożeń, jakie niesie ona ze sobą oraz omówienia w jaki sposób można im zapobiec poprzez działania skoordynowane na poziomie międzynarodowym.
Na szczycie uczestnicy skoncentrują się na szeregu celów, w tym zaproponowaniu procesu międzynarodowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, identyfikacji obszarów potencjalnej współpracy w zakresie badań nad bezpieczeństwem sztucznej inteligencji oraz pokazaniu, w jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji umożliwi wykorzystanie tej technologii do rozwoju gospodarczego.
Źródło: networkworld
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS