A A+ A++

Kiedy ostatni raz byliście w Wieliczce? 10, 15 czy 20 lat temu podczas szkolnej wycieczki? Jak dobrze pamiętacie zwiedzanie kopalni? A co jeśli Wam powiem, że model zwiedzania kopalni zmienił się znacząco i zamiast chodzić tłumnie po pięknie udekorowanych komorach, możesz spróbować swoich sił jako górnik i wybrać się na prawdziwą trasę górniczą!

W tym poście pokażę Wam, jak wygląda trasa górnicza przygotowana dla turystów, którzy od zwiedzania potrzebują więcej adrenaliny, by poczuć klimat miejsca. Będzie mrocznie, będzie zimno ale przy odrobinie szczęścia może uda Wam się wyjść na powierzchnię 😛

trasa górnicza w wieliczce

Wieliczka jak Escape Room – czy uda się wyjść?trasa górnicza wieliczka zwiedzanie

trasa górnicza wieliczka zwiedzanie

trasa górnicza wieliczka zwiedzanie

Trasa górnicza – czym się różni od trasy Turystycznej

Pierwsza odróżniająca rzecz to start wycieczki. Zaczynamy w szybie Regis. Wycieczkę należy zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem (min 2 dni), gdyż nie będzie to masowe wejście do kopalni. . Trasę górniczą zwiedzamy w maksymalnie 20 osobowych grupach, które idą po sobie w odpowiednich odstępach. Chodzi o to, byś faktycznie poczuł klimat kopalni, a raczej jej mrok i klaustrofobiczny klimat.

WAŻNE: Trasa Górnicza nie jest wskazana dla osób, które borykają się z klaustrofobią, mają problemy z sercem czy kobiet w ciąży (choć nasz przewodnik opowiadał o kobiecie, która zwiedzała w 9 msc ciąży). Nikt oczywiście nie będzie sprawdzał Was czy macie wyżej wymienione przypadłości, wchodzicie na własną odpowiedzialność! Na trasę mogą wejść też „młodsi górnicy”, którzy ukończyli 10 rok życia.

Trasa trwa ok 3h, jeśli jednak w trakcie zwiedzania poczujesz się słabo, stwierdzisz, że to nie dla Ciebie, zawsze możesz poprosić przewodnika o wyprowadzenie na zewnątrz. Ważne żebyś słuchał swojego ciała i nie bagatelizował problemu.

Koszt zwiedzania: Cena zależna jest od sezonu
(w Wakacje zapłacimy drożej) Bilet normalny to wydatek 64 lub 69 zł. Ulgowy to 46 lub 51 zł.

Jak się przygotować do zwiedzania trasy górniczej

  • Ubiór ma ogromne znaczenie czy twoja wędrówka będzie komfortowa. W kopalni jest ciemno, stroje galowe odpadają 😛 Radzimy Wam, by założyć wygodny i dość ciepły strój, pod ziemia panuje stała temperatura ok 17 stopni. Sweter czy ciepła bluza są wskazane.
  • Załóż wygodne buty antypoślizgowe, najlepiej jakieś ciemne, lub takie których nie będzie ci szkoda wybrudzić w błocie. Takkkk pod ziemia jest dość wilgotno i na trasie będzie sporo błota.
  • Postaraj się ograniczyć dodatkowe rzeczy do minimum. Na miejscu będziesz mieć szafki, gdzie będziesz mógł zostawić plecak czy torebkę, na trasę weź tylko potrzebne rzeczy. Są miejsca, gdzie jest bardzo ciasno.
  • Przyjdź na zwiedzanie z 15 minut wcześniej. Na miejscu będziesz musiał podpisać zgody na zejście, przebrać się i załatwić wszystkie formalności.

Jak „zostać” górnikiem w 3h – szybki kurs

Zanim rozpoczniecie zwiedzanie z Waszym przewodnikiem, zostaniecie odpowiednio ubrani w
stosowny strój i narzędzia, które pomogą Wam przetrwać w razie kryzysowej sytuacji #safetyfirst

trasa górnicza ekwipunek

trasa górnicza ekwipunek

trasa górnicza ekwipunek

Część ekwipunku będzie czekać na ciebie w szafce

Schodzenie pod ziemię to nie przelewki, dlatego otrzymacie profesjonalny kombinezon, kask z czołówką, akumulator do światełka i tajemniczą puszkę z maską tlenową (korzystamy z niej tylko w momencie zagrożenia życia). Każdy akumulatorek do lampki jest też twoim lokalizatorem.

Na trasie będą czekać na ciebie różne zadania do wykonania i jeśli uda Ci się wypełnić je zgodnie z zaleceniem przewodnika, otrzymasz na końcu certyfikat.

Jakie zadania czekają na Was na Trasie Górniczej

Zwiedzanie Trasy górniczej, w przeciwieństwie do Turystycznej, ma formę aktywnej wyprawy (nie po to dostaliście sprzęt, by zrobić sobie tylko zdjęcie 😛

rasa górnicza- atrakcja wieliczki

rasa górnicza- atrakcja wieliczki

rasa górnicza- atrakcja wieliczki

Jeśli jesteś wysoki jak Żartex, przygotuj się na ostre ćwiczenia schylania.

Po sprawnym wprowadzeniu Was w temat BHP, rozpoczniecie podróż na poziomie I (57 m pod ziemią). Do Waszych zadań należeć będzie m.in. sprawdzenie stężenia metanu w powietrzu specjalnym metanomierzem. Kiedyś do tego typu pomiarów używano benzynówki – lampki górniczej zasilanej płomieniem. Jeśli płomień znacznie się podnosił, to oznaczało silne zagrożenie.

Zadanie numer 2 to przygotowanie liny za pomocą Larki. Liny były pierwotnie tworzone z drzewa lipowego, później wykorzystywano liny konopne a następnie liny stalowe.

Na trasie będziecie musieli użyć siły swoich mięśni, by nalać wodę z młyna, czy rozbić kamienne bryły przy użyciu kija baseballowego (nie martwicie się, jak nic Wam się nie uda rozbić, bez kilofa ani rusz).

Dla tych co nie lubią fizycznej pracy czekać będzie inne zadanie – nawigacja. Dostaniecie mapę i zadanie, by dotrzeć do konkretnej komory. Dodam, że w kopalnie wszystko wygląda tak samo. Jest ciemno jak w D. Robienie zdjęć w kopalni nie należało do najłatwiejszych, jednak mam nadzieję, że choć trochę udało mi się pokazać klimat miejsca.

trasa górnicza mapa

trasa górnicza mapa

trasa górnicza mapa

Trasa górnicza ma ok 10 km, z czego dla turystów udostępniony jest 1,5 km fragmentjak wygląda trasa górnicza w wieliczce

jak wygląda trasa górnicza w wieliczce

jak wygląda trasa górnicza w wieliczce

Ciemność, widzę ciemność

Nie możemy zdradzić Wam wszystkiego, ale czeka Was fantastyczna przygoda.

trasa górnicza - aktywne zwiedzanie Wieliczki

trasa górnicza - aktywne zwiedzanie Wieliczki

trasa górnicza - aktywne zwiedzanie Wieliczki

trasa górnicza - aktywne zwiedzanie Wieliczki

trasa górnicza - aktywne zwiedzanie Wieliczki

trasa górnicza - aktywne zwiedzanie Wieliczki

TIP: Jeśli możemy Wam coś doradzić, to zapiszcie się na zwiedzanie z Panem Markiem „z kucykiem”. To niesamowity człowiek, energetyczny, z ironicznym poczuciem humoru. Ma wielką wiedzę na temat kopalni i potrafi opowiedzieć o niej w bardzo ciekawy i interesujący sposób 🙂

Mam nadzieję, że udało mi się namówić Was na nieco bardziej ekstremalne zwiedzanie kopalni w Wieliczce. Jeśli jednak wolicie tradycyjna formę wycieczki lub chcecie pogłębić wiedzę na temat kopalni, zapraszam na Trasę Turystyczną, którą opiszę w kolejnym artykule.

Tekst powstał przy współpracy z Kopalnią Soli w Wieliczce. Treść została w pełni przygotowana przez nas i przedstawia nasze obiektywne obserwacje.

(Visited 88 times, 4 visits today)
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo robić, gdy dziecko nie chce jeść? Kiedy iść do specjalisty i do jakiego?
Następny artykułWIG20 nadrabia straty