A A+ A++

To znany muzyk jazzowy Kuba Stankiewicz odkrył, że światowej sławy kompozytor, który napisał muzykę do ponad 300 filmów, tak znanych jak choćby western „Rio Grande” czy melodramat „Spokojny człowiek” (w obu główną rolę grał John Wayne), i otrzymał Oscara za muzykę do filmu „W 80 dni dookoła świata”, ma swoje korzenie w Mławie.

Tutaj mieszkali jego dziadkowie, państwo Segalowie. Byli właścicielami browaru, postaciami znanymi w mieście. Ich córka poślubiła innego mławianina, Wolfa Jabłonia, z którym wyemigrowała do USA; wnuk Wiktor urodził się w Chicago.

A Wiktor przed wojną spędził w Mławie ładnych kilka lat, bo tu powrócił, kiedy zmarła jego mama Abel. W Mławie zaczął pobierać pierwsze lekcje muzyki. I choć potem kształcił się w Konserwatorium Warszawskim, to początkowo trudno było przewidywać, że zrobi ogromną światową karierę. Ta wybuchła dopiero, kiedy w latach 30. ubiegłego wieku powrócił do Ameryki. Young zmarł w 1956 r.

Znakomity polski jazzman odkrył dla siebie oscarowego kompozytora w 2015 r. i już rok później skontaktował się z burmistrzem Mławy i historią Younga bardzo go zaskoczył. Bo burmistrz Sławomir Kowalewski – sam to przyznaje – wcześniej o sławnym rodaku nie wiedział. Ale ta historia go porwała. Przecież fakt, że Victor Young jest mławianinem, dodaje miastu splendoru.

Nabrzmiewał pomysł, podsycany przez Kubę Stankiewicza, by wystawić znakomitemu artyście szczególny pomnik. Nie kamienny czy spiżowy, ale muzyczny…

I tak powstała koncepcja zorganizowania właśnie w Mławie festiwalu poświęconego twórczości Younga.

W czwartek na Victor Young Jazz Festival Mława ’19 Fot. Mateusz Przybyszewski

Tak było…

Rok temu odbył się tam pierwszy Victor Young Jazz Festival Mława. Bardzo zaangażowany w jego organizację Kuba Stankiewicz tłumaczył: – Myślę, że Victor Young to człowiek, którego wkład do dziedzictwa światowej kultury jest niezaprzeczalny. Fakt, że ma on tu swoje korzenie i spędził tu część swojego życia, a jego twórczość jest praktycznie w Polsce nieznana, stanowi dla mnie motywację, aby jego dorobek rozpowszechnić.

A Burmistrz Kowalewski wspomina z satysfakcją: – Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem artystycznym i przyciągnęło do Mławy mnóstwo koneserów jazzu nie tylko z Polski, ale też z zagranicy.

Tak jest

Tymczasem nad światem czarnym groźnym cieniem zawisł koronawirus, który z niszczycielską siłą niweczy wiele artystycznych imprez. Mimo to w Mławie w piątek i sobotę znów zabrzmi jazz w najdoskonalszym wydaniu.

– Wystąpią muzycy światowego formatu. Ze względu na sytuację epidemiczną związaną z możliwością zakażenia koronawirusem tegoroczny festiwal jest organizowany w formie hybrydowej. Można go oglądać na żywo za darmo poprzez live streaming – informuje Magdalena Grzywacz, rzeczniczka mławskiego ratusza. – Zapraszają: burmistrz Mławy, Fundacja „For Art” i mławski Miejski Dom Kultury.

Tak jak rok temu zaplanowano panel dyskusyjny poświęcony twórczości Victora Younga, tym razem tematem będą mazowieckie inspiracje w jego twórczości. Będą też warsztaty jazzowe, a w mieście odbędzie się miła uroczystość – skwer u zbiegu ulic Płockiej i Długiej otrzyma imię Victora Younga. Radni mławscy decyzję o tym podjęli na sierpniowej sesji.

Z Mławy wyszedł także impuls dla wszystkich, by poznali twórczość Younga i oczywiście docenili, zachwycili się i zainspirowani.

Ilustracja do utworu 'Love letters' w wykonaniu 9-letniego Tymoteusza Leona Książyka z Serocka (laureata I nagrody w konkursie 'Malowane muzyką'; kategoria klasy 0-III)Ilustracja do utworu ‘Love letters’ w wykonaniu 9-letniego Tymoteusza Leona Książyka z Serocka (laureata I nagrody w konkursie ‘Malowane muzyką’; kategoria klasy 0-III) .

– Na ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci  “Malowane muzyką”, nadeszło aż ok. 180 prac, są inspirowane muzyką naszego kompozytora i filmami, do których muzykę komponował. To są naprawdę doskonałe obrazy, będzie je można obejrzeć na festiwalowej wystawie – uzupełnia festiwalowe menu Magdalena Grzywacz.

No i oczywiście czeka nas wszystkich przede wszystkim święto jazzu.

Program festiwalu

23 października (piątek) – sala kina Kosmos (Miejski Dom Kultury w Mławie) – obejrzysz tutaj

  • godz. 18 – otwarcie Victor Young Jazz Festival Mława ’20
  • godz. 18 – koncert Zagan Acoustic
  • godz. 20 – koncert duetu fortepianowego Artur Dutkiewicz i Bogdan Hołownia

24 października (sobota) – obejrzysz pod tym linkiem – obejrzysz tutaj

  • godz. 12 – uroczyste otwarcie skweru Victora Younga w Mławie
  • godz. 12.45 – otwarte warsztaty jazzowe Kuby Stankiewicza (Państwowa Szkoła Muzyczna w Mławie)
  • godz. 17 – konferencja – mazowieckie inspiracje Younga (Miejski Dom Kultury w Mławie); uczestnicy panelu: historyk prof. Leszek Zygner, muzycy – Grażyna Auguścik, Andrzej Jagodziński, Kuba Stankiewicz i Janusz Prusinowski, producent muzyczny i DJ RX – Rafał Sielawa, dziennikarze Rafał Motriuk i Andrzej Winiszewski, były konsul RP w Los Angeles Mariusz Brymora, Anna Ferens – filmowiec
  • godz. 18 – wernisaż prac laureatów ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Malowanie muzyką”
  • godz. 19 – koncert duetu fortepianowego Andrzej Jagodziński i Kuba Stankiewicz.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSejm za dodatkami dla medyków i prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek
Następny artykułSOIT: Turystyka biznesowa nie zarabia, potrzebna dalsza pomoc