W tym tygodniu została opublikowana kolejna edycja „Politycznego portretu młodych Polaków”.
Która partia cieszy się największym poparciem wśród młodych?
To raport, który został przygotowany przez Fundację Konrada Adenauera wraz z Centrum Badań Marketingowych Indicator. Prace nad nim koordynował Adam Kądziela – doktorant Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak sama raportu wskazuje, jego treść stanowią wyniki badań preferencji wyborczych, systemu wartości czy sytuacji życiowej mieszkańców naszego kraju w wieku 18-30 lat. Jeśli chodzi o poparcie dla partii politycznych, największym poparciem wśród młodych Polaków cieszy się Prawo i Sprawiedliwość.
Na partię rządzącą zamierza oddać głos 27 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach. Na kolejnych miejscach znalazła się Koalicja Obywatelska – 24,7 proc. poparcia, Konfederacja – 19,2 proc., Lewica Razem – 14,1 proc. oraz PSL-Polska 2050 – 9,6 proc.
Stosunek do wybranych kwestii światopoglądowych
Jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe, które budzą zazwyczaj największe emocje, wyniki badania można podsumować krótko – większość młodych Polaków można określić mianem konserwatystów. Stoi to w sprzeczności z utartym schematem, jakoby wśród osób w wieku 18-30 lat postawy liberalne miały miażdżącą przewagę. Oto przykłady:
- 62,6 proc. ankietowanych sprzeciwia się wprowadzeniu związków partnerskich;
- 59,8 proc. sprzeciwia się zliberalizowaniu prawa aborcyjnego;
- 89,4 proc. sprzeciwia się legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych;
- 78 proc. sprzeciwia się likwidacji zakazu handlu w niedzielę.
„Okazuje się jednak, że jest inaczej”
– Stwierdzenie, że młodzi są konserwatystami, byłoby uproszczeniem, a jednak w przypadku kilku światopoglądowych zagadnień tak właśnie jest (…) Są środowiska przekonane, że większość młodych Polek chce liberalizacji prawa aborcyjnego, bo takie głosy słyszą w swoich bańkach. Okazuje się jednak, że jest inaczej – skomentował Adam Kądziela.
Warto zwrócić przy tym uwagę, że sprzeciw wobec liberalizacji przepisów chroniących życie ludzkie w fazie prenatalnej jest wyższy wśród młodych kobiet, niż wśród młodych mężczyzn. Wskaźniki w tych grupach wynoszą odpowiednio 63 proc. i 57 proc.
„Wygra ten, kto skuteczniej młodych zmobilizuje”
Adam Kądziela zastrzega, że młodzi Polacy są trudną do scharakteryzowania grupą wyborców, gdyż ich poglądy nie zawsze są spójne. Nie jest to żadnym zaskoczeniem zważywszy na fakt, że 61,2 proc. ankietowanych odżegnuje się od tradycyjnego podziału na prawicę i lewicę. Oto wybrane przykłady.
Choć w kwestiach światopoglądowych dominują postawy konserwatywne, 80 proc. ankietowanych popiera rozdział państwa i Kościoła. 73,7 proc. popiera stwierdzenie, że państwo powinno walczyć z inflacją poprzez ograniczenie wydatków socjalnych i podwyższanie stóp procentowych. Z drugiej strony 74 proc. sprzeciwia się likwidacji programu „500+”.
– Ta nieoczywista w swoich poglądach grupa młodych wyborców może być języczkiem u wagi w tych wyborach. Wygra ten, kto skuteczniej młodych zmobilizuje. Myślę, że będziemy obserwować, jak partie zmieniają swoje narracje, by trafić w oczekiwania młodych. Szczególnie spodziewam się tego po politykach Konfederacji, bo nasze badanie pokazuje, że zwolennicy tej partii nie są tak radykalni jak jej liderzy – kwituje Adam Kądziela.
Czytaj też:
Wpływ wojny w Ukrainie na zagrożenie bezpieczeństwa Polski. Najnowszy sondażCzytaj też:
Gorsze notowania opozycji? Siemoniak w „Niedyskrecjach wyborczych” wskazuje powód
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS