A A+ A++

W sytuacji, gdy kontrahent nie reguluje wystawionych faktur, 65 proc. firm ma plan B – wynika z badania „Scenariusze MŚP na niepłacenie przez kontrahentów”. Dodano, że co trzecia mikrofirma i co siódme średnie przedsiębiorstwo nie są przygotowane na to, że klient nie zapłaci za towar lub usługę.

REKLAMA

„Spośród wszystkich badanych przedsiębiorstw 65 proc. ma opracowany plan B na wypadek, gdy termin podany na fakturze mija, a klient nie reguluje należności” – wynika z badania Kaczmarski Inkasso. Wskazano, że co 3. mikrofirma i co 7. średnia firma nie ma planu działania na wypadek, gdy klient nie zapłaci za towar lub usługę.

Wśród firm, które posiadają plan B na niesolidnych klientów, 89 proc. ma wpisane w swojej procedurze przypomnienie.

„Etap windykacji polubownej czy oddanie sprawy pojawiają się w planach działania firm rzadziej – odpowiednio jest to 65 proc. i 47 proc. wskazań. Najczęściej są one ujęte w scenariuszach opracowanych przez średnie przedsiębiorstwa. Aż 2/3 takich podmiotów ma je przewidziane jako kolejny krok w przygotowanym planie” – podano.

Jak podano, połowa przedsiębiorstw ankietowanych przyznaje, że w większym lub mniejszym stopniu boryka się z nieterminowymi płatnościami. „13 proc. doświadcza tego często, a 37 proc. czasami. Co 3. firma odczuwa duży wpływ braku pieniędzy od klientów na codzienne funkcjonowanie” – wskazali autorzy badania.

Ocenili, że mikrofirmy częściej przyjmują bierną postawę wobec niesolidnych kontrahentów, gdyż nie są odpowiednio przygotowane na taką sytuację. – Jeśli do niej dojdzie, po prostu zastanawiają się, co robić i improwizują. Zwykle ze znikomym skutkiem, bo brak scenariusza skutkuje dezorganizacją w działaniu – zauważył prezes firmy Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki.

„Część przedsiębiorców jeszcze przed upływem terminu widniejącego na fakturze przypomina klientom o konieczności uregulowania należności. 53 proc. firm robi to e-mailem, 52 proc. dzwoni do kontrahenta, a 41 proc. wysyła przypomnienie SMS-em” – zauważyli autorzy badania.

REKLAMA

Co 5. firma umieszcza na fakturze ostrzeżenie o naliczeniu karnych odsetek w przypadku braku zapłaty, a 19 proc. ostrzega przed przekazaniem faktur do kancelarii prawnej. 18 proc. uprzedza, że wpisze dłużnika do biura informacji gospodarczej, np. Krajowego Rejestru Długów, zaś 15 proc. skieruje sprawę do firmy windykacyjnej. Z kolei 18 proc. przyznaje rabaty za rozliczenie się w terminie.

„Tylko 4 proc. firm w żaden sposób nie motywuje partnerów do płacenia na czas. Umieszczanie na fakturach wszelkiego rodzaju informacji motywujących do płatności jest bardziej popularne w firmach średnich, zatrudniających 50-250 pracowników. Natomiast mikrofirmy preferują miękkie metody, jak rozmowa telefoniczna, co wynika ze skali biznesu – mają mniej klientów, ale za to lepiej ich znają” – podano.

Jak dodano, w średnich firmach przeterminowane płatności stanowią ponad 20 proc. wartości wszystkich wystawianych faktur, a w małych firmach jest to 44 proc.

W badaniu powołano się na dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, z których wynika, że w I kwartale br. zbankrutowało 112 polskich firm. W analogicznym okresie ub.r. upadłości było 105. Liczba restrukturyzacji w pierwszych trzech miesiącach br. sięgnęła 1166, o 10 proc. więcej niż w tym samym czasie w ub.r.

Badanie „Scenariusze MŚP na niepłacenie przez kontrahentów” zostało zrealizowane przez TGM Research na zlecenie firmy Kaczmarski Inkasso na przełomie czerwca i lipca br. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 402 przedsiębiorców z sektora MŚP, wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności.

(PAP)
autor: Anna Bytniewska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZrobili to! Zieliński i Hsieh wygrywają Wimbledon! Polak przechodzi do historii!
Następny artykułTo mogła być najbardziej klimatyczna część serii Half-Life. Ravenholm od Arkane Studios nigdy nie dostało szansy, by zabłysnąć