KGHM Polska Miedź S.A. i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. podpisały dodatkowy kontrakt indywidualny do obowiązującej umowy ramowej. Miedziowa spółka zwiększyła zamówienie na dostawy gazu ziemnego. Szacunkowa wartość podpisanego kontraktu wynosi ok. 190 mln zł.
KGHM zdecydował o poszerzeniu dostaw gazu ziemnego od PGNiG o nowy punkt – Powierzchniową Stację Klimatyzacyjną w Kwielicach na Dolnym Śląsku. Zostanie ona oddana do użytku w 2021 roku. W ramach realizowanej inwestycji KGHM powstanie system rurociągów i podajników, którego zadaniem będzie m.in. odzysk ciepła dla celów gospodarki energetycznej spółki.
– Dzięki zapewnieniu paliwa gazowego dla Powierzchniowej Stacji Klimatyzacji w rejonie szybu GG-1 stwarzamy możliwość dostawy wody lodowej do wyrobisk górniczych zlokalizowanych na poziomie poniżej 1200 m w obszarze górniczym Głogów Głęboki Przemysłowy. Wprowadzona do umowy optymalizacja procesu zakupu gazu była dla KGHM priorytetem przy tak dużych ilościach gazu zużywanego w naszym procesie produkcyjnym – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
– Wartym podkreślenia jest okres negocjacji i wypracowania zapisów nowego kontraktu oraz aneksów do umowy ramowej i dziewięciu kontraktów indywidualnych, który przypadł na czas pandemii COVID-19. Pokazuje to doskonałe przygotowanie zarówno KGHM, jak i PGNiG do rozmów i negocjacji w trudnych warunkach biznesowych – dodał prezes KGHM.
– Jesteśmy dumni z poszerzenia współpracy z KGHM – jednym z największych producentów miedzi na świecie oraz naszym wieloletnim strategicznym klientem, który nieustannie rozwija swoją działalność. W ten sposób wspólnie wspieramy rozwój polskiej gospodarki – skomentował Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.
Obie spółki wypracowały dodatkowe mechanizmy optymalizacji procesu zakupu i sprzedaży surowca, które zostały wprowadzone w postaci aneksów do obowiązującej umowy oraz kontraktów indywidualnych, zawartych między KGHM i PGNiG w 2017 roku. Podpisane wówczas porozumienia zakładają dostawy gazu ziemnego dla KGHM od PGNiG do 2033 roku.
inf. KGHM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS