A A+ A++

Liczba wyświetleń: 193

W Chinach ogłoszono, że wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany, do 58 lat dla kobiet i 63 lat dla mężczyzn. W przypadku kobiet wynosi obecnie 50 lub 55 lat, w przypadku mężczyzn jest to 60 lat.

W ten sposób mści się polityka ograniczania dzietności, przyrostu naturalnego i wprowadzania obowiązkowego modelu 2+1. Wzrost dobrobytu wydłużył średni wiek życia i spowodował także brak zapału młodych do posiadania dzieci.

Zmieniona sytuacja demograficzna spowodowała, że rząd znosi zakazy posiadania dzieci, ale młodzi jakoś się nie palą do zwiększania dzietności. Stąd pomysł wydłużenia wieku potrzebnego do nabycia emerytury, chociaż trzeba przyznać, że kraj ten ma tu jeszcze spory „zapas” tego typu operacji. Wiek emerytalny w Chinach jest obecnie jednym z najniższych na świecie.

Decyzja Pekinu wywołała jednak spore poruszenie. 13 września Chiny ogłosiły oficjalnie rozpoczęcie szeroko zakrojonej reformy systemu emerytalnego. Projekt ustawy został przyjęty przez namiastkę parlamentu, czyli Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych.

Obecny wiek emerytalny i system ubezpieczeń pochodzi z 1950 r. Chiny były wówczas krajem bardzo biednym, a średnia długość życia ledwo przekraczała 40 lat. Wczesna emerytura likwidowała też nadmiar rąk do pracy. Od tego czasu system prawie nie był modyfikowany.

Teraz średnia długość życia zbliża się do 79 lat i coraz mniej pracowników odprowadza składki. Systemowi emerytalnemu grozi bankructwo. Z badań chińskiej Akademii Nauk Społecznych wynika, że 2035 r. system zbankrutuje. Reżim komunistyczny decyduje się na podniesienie wieku emerytalnego do 63 lat dla mężczyzn i 55 lub 58 lat dla kobiet, ale jak zwykle likwidacja przyzwyczajeń do pewnych ułatwień socjalnych, wywołuje sprzeciw.

Setki tysięcy komentarzy pojawiło się na portalach społecznościowych i pomysł „reformy” stanowi ryzyko polityczne nawet dla chińskiego rządu. Chiński rząd jednak się nie spieszy. Podwyższanie wieku emerytalnego będzie stopniowe i rozciągnięte na lat 15.

Warto też zwrócić uwagę, że w obliczu starzenia się społeczeństwa, Chiny stopniowo przyjmują też koncepcję budowania domów spokojnej starości. To także przełom społeczny, bo w tym społeczeństwie wielopokoleniowa rodzina jest wartością samą w sobie, a starsi ludzie cieszą się dużym szacunkiem.

Autorstwo: BD
Na podstawie: France Info
Źródło: NCzas.info

TAGI: Chiny – ChRL – Chińska Republika Ludowa, Wiek emerytalny

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułP. Diddy aresztowany. Prawnik kontrowersyjnego muzyka zabrał głos
Następny artykułDrużyna z Czarnej Sędziszowskiej weźmie udział w Ogólnopolskich Igrzyskach Aktywna Wieś