Ciekawe wykłady, wystąpienia naukowców nauk humanistycznych i ścisłych, przybliżenie tajników pracy pielęgniarek i ratowników medycznych, informacje na temat zdrowego trybu życia. Wiedzę z obszaru nauk społecznych mieli okazję posiąść uczniowie starogardzkich szkół średnich podczas III Festiwalu Nauk Społecznych.
Wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Ziemi Kociewskiej odbyło się 3 i 4 czerwca w Sali konferencyjnej Dworca PKP. Wykłady prowadzili prelegenci z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, ekonomicznych, nauk o zdrowiu, bezpieczeństwie i nie tylko.
-To już III edycja Festiwalu Nauki. Jest on organizowany szczególnie dla szkół średnich dlatego, że młode osoby zastanawiają się nad wyborem zawodu, nad wyborem studiów, a więc jest to też wsparcie doradztwa zawodowego – mówił dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki. – Rok temu najbardziej obleganymi kierunkami było Bezpieczeństwo Narodowe, Bezpieczeństwo Wewnętrzne, psychologia, nauki medyczne. Dlatego udało nam się pozyskać wspaniałych prelegentów i w tym roku Festiwal Nauki rozpoczęło wystąpienie profesora Gracjana Cimka z Akademii Marynarki Wojennej, który jest ekspertem w zakresie Stosunków Międzynarodowych – dodaje. – Były też wykłady o Bezpieczeństwie Narodowym, z psychoedukacji, z psychologii , natomiast drugą część Festiwalu zdominowały nauki z zakresu ekonomii, finansów, z zakresu bezpieczeństwa oraz nauki medyczne.
Festiwal licznie zgromadził uczniów starogardzkich szkół średnich wraz z ich nauczycielami.
Jednym prelegentów był dr. hab. Gracjan Cimek, którego wykład nosił nazwę „Od Kowalczyka do Globalczyka, czyli jak stosunki międzynarodowe zmieniają nasze życie”.
-Jestem przedstawicielem Stosunków Międzynarodowych na Akademii Marynarki Wojennej. Przedstawiłem młodzieży intrygujący temat, który zatytułowałem „Od Kowalczyka do Globalczyka,
czyli jak stosunki międzynarodowe zmieniają nasze życie” – rozpoczął dr. hab. Gracjan Cimek. – W moim wykładzie zaprezentowałem transformację, której jesteśmy świadkami, której głównym czynnikiem są procesy globalizacyjne, które powodują, że na naszych oczach – czego nie dostrzegamy zawsze sami – zmienia się całkowicie obraz naszego świata, zmieniają się warunki w których żyjemy – mówił. -Nie zawsze są to warunki pozytywne. Dzisiaj świat kojarzy nam się z otwarciem, z możliwościami, z rozwojem, z szansami. Ale jest jeszcze ta druga strona, którą na Stosunkach Narodowych też musimy rozpatrywać – zauważa. – Nauka musi być wszechstronna, a nie jednostronna, aby nie zamieniać się w ideologię. Przedstawiłem więc też procesy niedobre, te które utrudniają nam życie, które są związane z jednej strony z nierównościami, z drugiej strony z coraz większym zawłaszczaniem życia ekonomicznego przez transnarodowe korporacje, a z drugiej strony Globalczyk, o którym mówię, staje się takim człowiekiem coraz bardziej zagubionym, coraz bardziej tracącym horyzont, wartości i sens życia, ze względu na to, że warunki cywilizacyjne komplikują się i coraz trudniej dokonywać racjonalnych wyborów – dodaje. – W związku z tym pojawiają się różne dylematy aksjologiczne, tracimy często horyzont etyczny, na rzecz estetyki, a przede wszystkim na rzecz pogoni za uciekającym pieniądzem. Zaznaczyłem także w duchu humanistycznym, możliwości zmiany tej sytuacji, bo nigdy nie jest tak, że musimy się godzić na to jaki świat zastaliśmy. Człowiek ze swoją wolą, ze swoją aksjologią, ze swoim dorobkiem i tradycjami, może wybrać kierunek pożądany i zmieniać struktury tak, aby były one dogodne, żebyśmy potrafili łączyć dobro jednostki z dobrem wspólnym, a dobro wspólne państwa z dobrem wspólnej, kształtującej się cywilizacji.
Program Festiwalu obejmował:
PONIEDZIAŁEK, 3 CZERWCA
dr hab. Gracjan Cimek – „Od Kowalczyka do Globalczyka, czyli jak stosunki międzynarodowe zmieniają nasze życie”
dr Mateusz Ziętarski – „Demografia jako rosyjskie instrumentarium wojenne na przykładzie wojny w Ukrainie”
dr Mariusz Brodnicki – „Edukacja zdrowotna w koncepcji Bergera”
dr hab. Artur Bracki – „Ukraina oczami filologa – wybrane aspekty realioznawcze”
WTOREK, 4 CZERWCA
mgr Grażyna Guz-Rzeniecka – „Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne”
dr hab. Tomasz Plata-Przechlewski – „Zielony wzrost: przyszłość czy utopia?”
dr Filip Borysewicz – „Inwestycje w czasach wysokiej inflacji”
dr Mariusz Brodnicki – „Żywienie w depresji”
mgr Berenika Gliniecka – „Psychoedukacja – droga do lepszego życia”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS