A A+ A++

Naukowcy alarmują już od wielu miesięcy, że zanieczyszczone powietrze to obecnie najgroźniejszy masowy morderca. Jak wyliczają badacze, w 2015 r. smog zabił 8,8 mln ludzi na całym świecie. Z szacunków Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że w Polsce z tego powodu umiera blisko 50 tys. ludzi rocznie. Dlatego też klimatyczna edukacja jest potrzebna wszystkim.

W Lublinie jako pierwsi skorzystają z niej mieszkańcy dzielnicy Dziesiątej, gdzie według straży miejskiej utrzymuje się najbardziej zanieczyszczone powietrze. Winne temu są głównie piece węglowe, niskiej jakości paliwo i spalanie odpadów. Sytuacji nie poprawia też duży ruch samochodowy na pobliskich ulicach.

Problem zauważalny gołym okiem

Z inicjatywą akcji informacyjnej dla mieszkańców wyszła sama rada dzielnicy, przeznaczając na ten celi 13 tys. zł.

– Smog jest problemem sygnalizowanym tutaj od lat. Mieszkając tutaj, odczuwamy go na własnych drogach oddechowych. Najgorsza sytuacja jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy wieczorami ludzie rozpalają na noc piece, by ogrzać domy i mieszkania – mówi Kropiński.

Przewodniczący dzielnicy nie potrafi oszacować, jak wielkie jest to zanieczyszczenie, ale według niego problem jest zauważalny gołym okiem. – To widać i czuć, że w dalszym ciągu wiele mieszkań jest opalanych paliwami stałymi. Wieczorami osiedlowe uliczki są tu spowite tak gęstym dymem, że nie tylko trudno się oddycha, ale i niewiele widzi – dodaje Kropiński.

Pytany o to, dlaczego wielu mieszkańców nie zdecydowało się do tej pory na wymianę pieców, odpowiada, że prawdopodobnie zdecydowały przyzwyczajenia i względy finansowe. – Może to też kwestia dobrej woli i świadomości? – zastanawia się przewodniczący.

Broszura, spotkania, porady…

Kampanię informacyjno-edukacyjną dotyczącą szkodliwości smogu przeprowadzi w dzielnicy Towarzystwo dla Natury i Człowieka. W jej ramach mieszkańcy otrzymają m.in. broszury edukacyjne, z których dowiedzą się o źródłach zanieczyszczeń, zalecanych rodzajach paliwa czy o wsparciu finansowym na wymianę pieców. Po ulicach będzie też przemieszczał się mobilny punkt informacyjny na rowerze cargo. Ponadto planowane są zajęcia edukacyjne dla szkół oraz internetowe spotkania informacyjne nt. sposobów ograniczenia zanieczyszczeń.

– Poprawa stanu powietrza to dalekosiężny skutek, na który liczymy. Ale chodzi nam przede wszystkim o to, żeby wyjść do ludzi z informacją i zachęcić ich do zmiany. Zwłaszcza że perspektywa konieczności wymiany wielu przestarzałych instalacji jest coraz bliższa – tłumaczy Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Najbliższe spotkania z mieszkańcami odbędą się 3, 6, 13 i 17 grudnia na facebookowej stronie „Lublin bez smogu”. Zainteresowani akcją będą też mogli porozmawiać z ekspertami, którzy pomagają wypełnić wnioski o dotacje do programu „Czyste Powietrze”.

Działania edukacyjne na Dziesiątej potrwają do końca roku, potem przeniosą się do dzielnic Za Cukrownią i Kośminek. Sfinansuje je Krakowski Alarm Smogowy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodsumowanie wypłat programów pomocowych
Następny artykułBTC szybki zysk codziennie