3 października w galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie, którego bohaterem był Max Czornyj, z wykształcenia prawnik, adwokat, znany jednak przede wszystkim jako autor bestsellerowych kryminałów i thrillerów. Szturmem zdobył uznanie czytelników cyklem książek o lubelskim komisarzu policji Eryku Deryle.
Pełne tajemnic i grozy powieści Maxa Czornyja, wydane w nakładzie sięgającym setek tysięcy egzemplarzy, doceniają również krytycy. We wtorkowy wieczór Galeria Biblioteki zgromadziła tak wielu chętnych, aby poznać i porozmawiać z pisarzem, że organizatorzy dostawiali dodatkowe krzesła. Podczas spotkania bardzo szybko autorska prezentacja przerodziła się w rozmowę i dyskusję. Uczestnicy pytali o wszystko: o warsztat pisarski, techniki pracy i pisania, budowy postaci, ale także o osobiste zainteresowania. Jak się okazało, pisarz bardzo lubi róże, hoduje różne odmiany tych kwiatów, potrafi nazwać wiele rzadkich gatunków. Zdarzyło się, że wykorzystał „różaną” wiedzę w swoim pisaniu. Spotkanie było też dowodem, że książki Maxa Czornyja nie tylko potrafią odprężyć, ale często wzbudzają bardzo silne emocje u czytelników. Jedno z pytań dotyczyło kwestii tego, w jaki sposób pisarz, który często opisuje sytuacje bardzo dramatyczne, również brutalne i okrutne zachowania, potrafi oddzielić swoje życie prywatne od życia bohaterów powieści, z którymi codziennie ma do czynienia.
– Nie bardzo mogę się zgodzić z tezą, że należy odseparowywać te dwie rzeczywistości. Owszem, istnieje takie przekonanie u wielu osób, że wszystkie rzeczy złe, bolesne, czasem nawet traumatyczne, należy samemu, albo z pomocą psychoanalityka wyrzucić z naszej świadomości, odgrodzić się lub zapomnieć o nich. Nie zgadzam się z taką postawą. Uważam, że wszystkie rzeczy, zarówno dobre jak i złe, należy przeżywać, powinniśmy o nich myśleć na co dzień. Zrozumieć, nauczyć się radzić sobie z nimi – odpowiadał Max Czornyj.
Podobnych pytań w tej otwartej i szczerej dyskusji było wiele, nie tylko dotyczących literatury, a na koniec zainteresowani mogli oczywiście otrzymać autograf autora.
Spotkanie zorganizowane było w ramach projektu „Sztuka aktywna – spotkania z kultura w strefie wolnego czasu” z Budżetu Obywatelskiego Miasta Świdnik.
mk
Last modified: 5 października, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS