A A+ A++

Dziś w nocy do sieci przyłączono kolejny blok energetyczny jednej z ukraińskich elektrowni jądrowych o mocy 1000 MW. Został on wyłączony z eksploatacji w wyniku rosyjskiego uderzenia rakietowego 23 listopada, pisze agencja Unian.

„To kolejny krok w kierunku stabilności systemu energetycznego. Wszystkie 9 bloków krajowych elektrowni jądrowych, które znajdują się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, działają na potrzeby ludności i gospodarki kraju” – powiedział minister energii Herman Gałuszczenko.

Przypomniał również, że rosyjscy najeźdźcy blokują włączenie bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Zaporoże, która nadal zużywa na własne potrzeby ponad 100 MW energii elektrycznej z systemu energetycznego Ukrainy.

Czytaj więcej

Premier Denis Szmyhal przedstawił stan energetyki Ukrainy na 13 grudnia: „Rosyjskie ataki uszkodziły prawie 50 proc. ukraińskiego systemu energetycznego. Praktycznie nie ma ani jednego obiektu energetycznego, który nie zostałby zaatakowany. Uszkodzonych zostało 45 podstacji różnych klas napięć, 87 ciągnących się tysiącami kilometrów linii wysokiego napięcia. Jednak Rosja nie była w stanie zniszczyć naszego systemu energetycznego, zachowuje on integralność i sterowalność” – podkreślił premier podczas wystąpienia na temat pomocy Ukrainie.

Także dziś agencja Reuters poinformowała, że Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę pierwszą partię urządzeń do sieci elektroenergetycznych w celu wsparcia krajowego systemu zasilania.

„Naszą strategią jest teraz pomoc Ukrainie w obronie przed umyślnymi atakami na cywilną infrastrukturę energetyczną, ponieważ może to doprowadzić do katastrofy humanitarnej” – cytuje agencja jednego z wyższych urzędników Białego Domu.

Pierwsza dostawa sprzętu o wartości około 13 milionów dolarów jest częścią 53-milionowej pomocy dla Kijowa na wsparcie ukraińskiego systemu elektroenergetycznego, którą Stany Zjednoczone ogłosiły pod koniec listopada.

Także hiszpański rząd wyśle na Ukrainę sprzęt do naprawy linii wysokiego napięcia i stacji elektroenergetycznych, powiedział dziennikarzom hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albarez.

Czytaj więcej

„To niezbędny sprzęt do prawidłowego funkcjonowania sieci wysokiego napięcia i przesyłu prądu. Chcemy pomóc w walce z problemami energetycznymi, z jakimi boryka się ludność Ukrainy, która na co dzień żyje bez prądu i ogrzewania. Chcemy, aby Ukraina przywróciła część zaopatrzenia w energię elektryczną za pomocą hiszpańskiego sprzętu”.

Ponadto minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zapowiedziała, że w najbliższych dniach Hiszpania wyśle na Ukrainę ponad 25 agregatów prądotwórczych do zwalczania przerw w dostawie prądu.

Jak informował wcześniej Unian, 23 listopada wojska rosyjskie popełniły kolejną zbrodnię wojenną, przeprowadzając atak rakietowy na krytyczną infrastrukturę cywilną.

Atak był wymierzony w obiekty energetyczne, a także wytwarzanie ciepła i zaopatrzenie w wodę. W rezultacie miliony Ukraińców zostało pozbawionych prądu, a w niektórych regionach c … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyczenia bożonarodzeniowe europosła Bogdana Rzońcy. „Umiejmy być szczęśliwymi” (VIDEO)
Następny artykuł294 mld na nowe drogi. Oto program budowy do 2030 roku