W związku z przybierającą na sile trzecią falą epidemii koronawirusa nastąpi zwiększenie w naszym województwie liczby łóżek covidowych. Za kilka dni będzie ich prawie 2,5 tysiąca.
Łóżka dla chorych na SARS-CoV-2 zostaną przywrócone w łódzkich szpitalach: Biegańskiego, Jonschera, Pirogowa, MSWiA, Chorób Płuc im. Bł. Ojca Rafała Chylińskiego oraz w szpitalach w Tuszynie, Rawie Mazowieckiej, Tomaszowie, Skierniewicach, Pajęcznie i Sieradzu. Na tej liście nie widnieje, przynajmniej na razie, Pabianickie Centrum Medyczne.
Jak wyglądają statystki zakażeń? W sierpniu ich średnia liczba dobowa wynosiła 43, w listopadzie – 1254, w marcu – 727. Mamy jednak dopiero połowę miesiąca.
Wszystkich szpitalnych łóżek jest w regionie 12.875. Na początku marca covidowych było 2180, w następny poniedziałek ma ich być 2459.
Trwają również inwestycje w niezbędny sprzęt medyczny.
– Przygotowując się do nadejścia trzeciej fali wzmocniliśmy potencjał naszego województwa. Zostało zakupionych 388 respiratorów, 220 urządzeń do wysokoprzepływowej terapii tlenem, 240 łóżek do intensywnej terapii, 9 tomografów komputerowych, 10 nowych instalacji tlenowych (w szpitalach brakowało oddziałów z instalacjami tlenowymi, dlatego je zmodernizowaliśmy przy pomocy dotacji z MSWiA) i 34 ambulanse – mówił dzisiaj wojewoda Tobiasz Bocheński na konferencji, która została poświęconej sytuacji epidemicznej.
Do tej pory w województwie łódzkim wykonano 302.626 szczepień, w tym 112.615 drugą dawką. Punktów, gdzie się odbywają jest 436. Szczególnie wyróżniają się wśród nich dwa – szpital tymczasowy w hali Expo oraz Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego (każda z tych łódzkich placówek wykonała po 5% wszystkich szczepień na terenie regionu). Dlatego zapadły decyzje o zwiększeniu możliwości wykonywania ich przez te placówki, by mogło się tam szczepić jeszcze więcej osób. Teraz szczepieni są seniorzy 70+, osoby z grupy 0 (uzupełnienie) i te z chorobami przewlekłymi.
Prawdopodobnie w najbliższych dniach władze województwa postanowią o otwarciu szpitala tymczasowego w hali Expo, który powstał w listopadzie, w trakcie drugiej fali pandemii (koszt inwestycji wyniósł 15 mln zł).
– Ten szpital wykonuje tak dużo szczepień, że nie ma możliwości, żebyśmy z niego zrezygnowali- podkreślał wojewoda. – Szczepienia są naszą drogą do wyjścia z epidemii. W najbliższym czasie poinformujemy o nowej lokalizacji. Wszystkie osoby, które zapisały się na szczepienia zostaną przekierowane, gdzie się on znajduje. Żadne szczepienie nie zostanie utracone, zmieni się jedynie lokalizacja. Ta czynność jest potrzebna, żeby uruchomić szpital – dodał wojewoda łódzki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS