A A+ A++

Zdalne rozprawy, jednoosobowe składy orzekające, e-doręczenia do adwokatów – to narzędzia radzenia sobie przez Temidę z epidemią.

Zawiera je antycovidowa nowela procedury cywilnej, która w lwiej części weszła w życie 3 lipca. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii Covid-19 oraz w ciągu roku od jego odwołania w sprawach rozpoznawanych według k.p.c. rozprawę lub posiedzenie jawne przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających ich przeprowadzenie na odległość z przekazem obrazu i dźwięku (posiedzenie zdalne). Osoby w nim uczestniczące, w tym sędziowie, nie muszą przebywać w budynku sądu. Od zdalnego posiedzenia sąd może odstąpić, gdy rozpoznanie sprawy jawnie jest konieczne i nie wywoła to nadmiernego zagrożenia dla zdrowia uczestniczących.

Czytaj także:

Nie tylko w pierwszej instancji, ale i w apelacji będzie orzekał sąd w składzie jednego sędziego, choć zostawiono furtkę, że prezes sądu może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów, ze względu na szczególną zawiłość lub jej precedensowy charakter. Na wniosek strony zgłoszony co na…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłoski minister zdrowia: Sytuacja poprawia się, ale jeszcze nie wygraliśmy
Następny artykułWystartowały oazy