A A+ A++

Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej uzależniła wiele dzieci od komputerów, telefonów i telewizorów. Tymczasem zdaniem specjalistów może mieć to zły wpływ na ich rozwój. Jak sobie z tym poradzić? Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna rozpoczyna kampanię „Mniej ekranu, więcej dziecka”.

-Celem kampanii  jest ochrona dzieci  przed zatraceniem  i uzależnieniem się od cyfrowego świata. Nie chodzi o  całkowite zabronienie  korzystania  z  nowoczesnych urządzeń, bo tego powstrzymać się nie da. Chcemy jednak nauczyć dzieci i ich rodziców bezpiecznego korzystania z ekranu, adekwatnego do etapu rozwoju dziecka. Najważniejszy z naszego punktu widzenia jest okres od 0 do 2 lat. Generalna zasada w tym czasie powinna brzmieć – zero ekranów. Układ neurologiczny malucha nie jest gotowy na intensywne  bodźce, a korzystanie w tym wieku z urządzeń ekranowych może spowodować opóźniony rozwój mowy, mniejszy zasób słów, zaburzenia snu, nadmierną pobudliwość, trudności w koncentracji  a co najważniejsze , neurologicznie uszkodzić mózg.  Ale to też krok w stronę otyłości – dzieci, skupiając się na oglądaniu podczas jedzenia nie kontrolują  ilości spożywanego pokarmu – mówi Urszula Koszutska, dyrektor PPP. – Człowiek jest  istotą społeczną, rozwija się dzięki bezpośrednim kontaktom z innymi ludźmi. Uczy się rozpoznawać ich stany emocjonalne,  rozwija  empatię. Jeśli  nie wytworzymy podstawy do rozwoju emocjonalnego   w wieku 0 – 6 lat, to  człowiek może mieć  problemy z odczytywaniem uczuć innych,  przez całe życie. Dlatego tak ważne jest, by dbać i rozwijać bezpośrednie kontakty dziecka z innymi osobami.

Poradnia opracowała materiały dla różnych grup wiekowych, które mają pomóc rodzicom w pracy z dziećmi i nauczyć je zdrowego korzystania z technologii cyfrowej.  Dzieci w wieku 3 – 6 lat mogą spędzać przed nimi maksymalnie godzinę dziennie, dzieci od 7 do 12 lat – do 2 godzin, a starsze – do 3 godzin dziennie. – Staramy się przekazywać tę wiedzę i  docierać do jak najszerszej grupy rodziców. Co z  zrobią z tą wiedzą – to w dużej mierze zależy od nich.  My planujemy m.in. zajęcia  warsztatowe , w kameralnych grupach 5-osobowych, na które można  się rejestrować za pośrednictwem strony poradni. Zapraszamy do współpracy miejskie instytucje, możemy przyjechać i zorganizować  warsztaty na ich terenie, jeżeli będzie taka potrzeba. Chciałam też podkreślić, żę logo akcji zaprojektował Rafał Kapica, nauczyciel z Liceum Sztuk Plastycznych, za co serdecznie mu dziękujemy – dodaje U. Koszutska.

„Nowiny Zabrzańskie” patronują tej inicjatywie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAustralia. Odrażający widok na kuchence “Przyda się miotacz ognia”
Następny artykułJakie filmy wesprze PISF? Wśród nich “ciotowski Dekameron”