Wielu mieszkańców naszego regionu patrząc w niebo zastanawiało się nad dwoma jasnymi punktami na zachodniej części nieba. To koniunkcja, czyli pozorne zbliżenie się Wenus i Jowisza. Planety są dobrze widoczne, bo odbijają światło słoneczne i obserwatorowi z Ziemi wydaje się, że świecą.
Widziałeś te światła na niebie? To nie gwiazdy, a ciekawe zjawisko
Dwa jasne punkty na niebie wzbudziły szerokie zainteresowanie. Właśnie 1 marca przypadł szyt konkiunkcji Jowisza i Wenus, a prawie bezchmurne niebo idealnie nadawało się do obserwacji. Jeśli obserwatorzy używali lornetki, czy obiektywu aparatu z większym zoomem, mogli dostrzec także księżyce Jowisza: Callisto, Io, Ganimedes i Europa.
Wenus to druga planeta naszego Układu Słonecznego, a Jowisz piąta i największa. Na wieczornym niebie naszego regionu 1 marca, ale nieco później (oprócz naszego księżyca) dobrze widoczny był także Mars, którego od Jowisza oddziela pas planetoid.
Koniunkcja Jowisza i Wenus. Mimo słabej jakości zdjęcia z naszego redakcyjnego aparatu, udało się dostrzec planety oraz księżyce Jowisza. fot. S. Kamczyk
Koniunkcja to pozorne zbliżenie się planet – obserwując zjawisko z ziemi wydaje nam się, że planety są bardzo blisko. To oczywiście złudzenie optyczne, ale efekt jest dość widowiskowy. Zjawisko to wyjaśnili pasjonaci z Astrohunters, zapraszając jednocześnie na seans do Astrolabu w Czernicy, gdzie przybliżą zainteresowanym jeszcze bardziej zagadnienia związane z koniunkcją planet:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS