A A+ A++

Pierwsze uroczystości związane z obchodami stulecia bitwy odbyły się już w czwartek – skwerowi na Woli nadano imię generała Marka Bezruczki, Ukraińca, który walczył po stronie polskiej. A o 18 na Starym Mieście odbyła się procesja. Jeszcze dzień wcześniej PKP Intercity zaprezentowała lokomotywy w okolicznościowym malowaniu upamiętniajacym bitwę.

Lokomotywy PKP Intercity z okolicznościowym malunkiem upamiętniającym stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 r. fot. PKP Intercity

Więcej wydarzeń zaplanowano w kolejnych dniach.

Wydarzenia na stulecie Bitwy Warszawskiej – piątek, 14 sierpnia

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 11 Dom Spotkań z Historią wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy organizuje „Spacer w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”. Trasa spaceru to: hotele Bristol i Europejski, pomnik Józefa Poniatowskiego, skwer Hoovera, pl. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Zachęta, ul. Mazowiecka.

O godz. 12 uroczyście otwarte zostanie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (jego otwarcie miało być elementem obchodów stulecia niepodległości Polski w 2018 r., ale budowa się przedłużyła). W wydarzeniu wezmą udział m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister kultury Piotr Gliński.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z lotu ptaka. Dworek, w którym mieszkał marszałek, jest niewidoczny na zdjęciu, znajduje się trochę bardziej w lewo od muzealnego gmachuMuzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z lotu ptaka. Dworek, w którym mieszkał marszałek, jest niewidoczny na zdjęciu, znajduje się trochę bardziej w lewo od muzealnego gmachu Fot. Muzeum Marszałka Piłsudskiego

Od 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wystawę reporterską „Fotorelacje. Wojna 1920”. Wojna polsko-bolszewicka pokazana zostanie na niej zarówno w zdjęciach zawodowych fotoreporterów, jak i amatorów.

Koncerty i balonowy Cud nad Wisłą

Stołeczna Estrada zaprasza o godz. 16.00 na koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W programie piosenki i pieśni z repertuaru m.in.: Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga.  Koncert odbędzie się na scenie przed hotelem Bristol i „balkonie kiepurowskim” hotelu Bristol.

Kilka punktów programu liczy zaplanowane na piątek widowisko „Balonowy Cud nad Wisłą”. Ok. 16-17 nad Warszawą przeleci samolot z banerem „Balonowy Cud nad Wisłą”, a ok. godz. 18 z Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego wystartują balony z flagami. Ok. 18.30 dołączą do nich balony startujące z różnych lokalizacji Warszawy.

O godz. 19 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się Apel Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. 

Od piątkowego wieczoru warszawski plac Na Rozdrożu będzie podświetlany na biało-czerwono według koncepcji artystycznej opracowanej przez Marka Sułka. W ten sposób stołeczny samorząd chce podkreślić, że to na tym placu powstanie pomnik bitwy zaprojektowany przez Mirosława Nizio.

Wizualizacja pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. na pl. Na Rozdrożu. Pomnik zaprojektuje pracownia Mirosława NizioWizualizacja pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. na pl. Na Rozdrożu. Pomnik zaprojektuje pracownia Mirosława Nizio Materiały konkursowe

Imprezy na stulecie Bitwy Warszawskiej – sobota, 15 sierpnia

W sobotę, 15 sierpnia, o godzinie 7 rano w Radzyminie odbędą się XXX Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą” (Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920 r.), a o godz. 10 – Turniej Brydżowy im. J. Połulicha (Hala ROKiS aleja Jana Pawła II 20).

O godz. 13 w Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie (ul. Grzybowa 1) odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka, połączona z poświęceniem tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Po Eucharystii odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Victoria.

W godzinach 13-20 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury mają odbywać się 45-minutowe koncerty jazzowe. Zaś na pobliskim pl. Piłsudskiego przez cały dzień będzie trwać piknik wojskowy, podczas którego będzie można m.in. oglądać sprzęt wojskowy.

Piknik wojskowy pod patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbędzie się także w godz. 12-18 w Ossowie, na polu corocznej rekonstrukcji bitwy przy ul. Matarewicza. Sama rekonstrukcja została odwołana z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem.

O godz 15.15 w Radzyminie oficjalnie zainaugurowana zostanie budowa samorządowego Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, współfinansowanego przez samorządy Radzymina i Mazowsza. Plenerowa konferencja odbędzie się przy „Świetlicy Pielgrzyma”, przy al. Jana Pawła II 64 w Radzyminie (naprzeciw Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920).

O godz. 20.30 w parku Czartoryskiej w Radzyminie zaplanowano koncert kameralny w wykonaniu Piotra Rubika z zespołem. Wstęp wolny.

O godz. 20.45 rozpocznie się zapowiedziana przez władze państwowe kulminacja rocznicowych obchodów – wielkie widowisko multimedialne na Stadionie Narodowym „1920. Wdzięczni bohaterom”. Na płycie stadionu powstała olbrzymia scena. Po jej dwóch stronach scenografowie zbudowali okopy – polskie i bolszewickie.

Cała aranżacja zajmie ponad 10 tys. m kw. powierzchni, a w widowisku weźmie udział kilkudziesięciu artystów, kilkuset rekonstruktorów przebranych za żołnierzy z 1920 r., dziesiątki koni i historycznych pojazdów.

Liczbę widzów spektaklu ograniczono do 10 tys. Ze względu na pandemię udostępniona będzie tylko część miejsc w sektorach na trybunach. Ceny biletów zaczynają się od 10 zł.

Imprezy na stulecie Bitwy Warszawskiej – niedziela, 16 sierpnia

W samo południe w niedzielę, 16 sierpnia, w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie (ul. Słowackiego 58) odprawiona zostanie uroczysta msza pod przewodnictwem bp. warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego, podczas której poświęcona zostanie ustawiona na kolumnie statua Matki Boskiej Łaskawej (katolicy wierzą, że jej interwencja była jedną z przyczyn zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej). Po mszy w godz. 15-18 będzie tam trwać piknik wojskowy.

Wizualizacja statui Matki Boskiej Łaskawej, która 16 sierpnia ma stanąć przed Sanktuarium Jana Pawła II w RadzyminieWizualizacja statui Matki Boskiej Łaskawej, która 16 sierpnia ma stanąć przed Sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie fot. materiały inwestora

Na tym nie koniec: w niedzielę w godz. 10-15 piknik historyczny odbędzie się w Mińsku Mazowieckim, a w poniedziałek, 17 sierpnia, o godz. 18 w tym mieście zaplanowano inscenizację wjazdu gen. Hallera do Mińska wraz z jego modlitwą przed obrazem Matki Bożej Wniebowziętej (początek inscenizacji od ul. Ogrodowej).

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMecz seniorów LKS Kwiatkowice z Włókniarzem Zelów
Następny artykułZespół z Białorusi w Zespole Szkół Zawodowych