A A+ A++

Namiotnik – charakterystyka

Namiotnik jest bez wątpienia szkodnikiem, mogącym skutecznie utrudniać życie sadownikom i ogrodnikom. Namitonik szczególnie interesuje się drzewami owocowymi, np. jabłoniami, ale może również zaatakować rośliny ozdobne. Ponadto można je spotkać na wierzbach, topolach, tarninie, jarzębinie, głogach, dzikich różach i morwach.

Gąsienice namiotnika na przełomie kwietnia i maja wychodzą z kryjówek na żer, objadając się  pąkami drzew i liśćmi, przez co pozbawiają je miąższu. Na tym etapie rozwoju gąsienica ma kremową barwę i posiada charakterystyczne, czarne kropki, a ich długość ciała wynosi ok. 2 cm.

Gąsienice kończą swoją ucztę na początku czerwca i właśnie wtedy budują wokół pędów niezwykle widowiskowe, gęste, pajęczynowate oprzędy, które spełniają funkcję schronienia, w którym tworzą kokony i przepoczwarzają się. Po tym etapie stają się dorosłymi owadami, przypominającymi niewielkie motyle.

Pod koniec czerwca motyle namiotnika opuszczają kokony i w ciągu dnia ukrywają się w trawie i pod liśćmi blisko drzewa, a aktywne są wyłącznie nocą. Samice na młodych pędach składają jaja, z których po ok. trzech tygodniach wylęgają się gąsienice, kryjące się pod tarczkami, gdzie spędzają zimę.

Gąsienice namiotnika na przełomie kwietnia i maja wychodzą z kryjówek na żerMarek BazakEast News

Namiotnik – zwalczanie

Największą szansę na zwalczenie namiotników mamy w momencie, gdy gąsienice zaczynają wychodzić ze swoich kryjówek. Przede wszystkim należy systematycznie obserwować drzewa już od początku marca, a kiedy dostrzeżemy obecność namiotników, pozbywamy się fragmentów pędów, na których złożone zostały jaja.

Jeśli inwazja namiotnika jest zbyt duża, by usunąć go w wyżej opisany sposób, należy zastosować oprysk. Największa skuteczność oprysku otrzymamy przed kwitnieniem drzew. Jeśli na roślinie pojawią się charakterystyczne, pajęczynowate oprzędy, walka z namiotnikiem jest zdecydowanie trudniejsza, ponieważ oprzędy skutecznie utrudniają przenikanie oprysku. Niestety w takiej sytuacji może zachodzić konieczność ścięcia i zniszczenia krzewów.

Aplikacja Pogoda Interia – sprawdza się!.

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomorek jedzie na turniej do Chorwacji
Następny artykułOpowieści o Ameryce Południowej na czwartkowym spotkaniu u Albina