A A+ A++

Na popularnym kanale YouTube Łukasz Kazek History Story (93 tys. subskrybentów) opublikowany został materiał dokumentalny pt. „Getto dla Niemców”, który – w dużym skrócie – opisuje przełomowe dla dziejów Prudnika wydarzenia 1945 roku.

Autor, spacerując ulicami miasta, opowiada o wydarzeniach z tego okresu. Posiłkuje się wspomnieniami Janiny Mokrskiej oraz innych osób, które przebywały w Prudniku w 1945 r. Główną osią narracyjną filmowej opowieści jest utworzenie przez polskie władze w rejonie ulic Chrobrego i Królowej Jadwigi getta dla mieszkańców Prudnika – Niemców, przed ich wywiezieniem na zachód.

Prudnickie getto nie było wyjątkowe na obszarach byłej III Rzeszy, które po wojnie przypadły Polsce. Podobne dzielnice ze skomasowanymi przed wywiezieniem mieszkańcami tworzono w innych miejscowościach. Jednym z powodów była potrzeba udostępnienia przestrzeni mieszkaniowej dla Polaków napływających z terenów województw, które przyłączono do ZSRR oraz z centralnych i południowych regionów kraju. W okolicach Prudnika punktem zbornym ludności przeznaczonej do wywiezienia do Niemiec (koleją), były Głubczyce.

Atmosferę panującą w Prudniku w lecie 1945 r. dobrze oddaje powieść Harry’ego Thürka „Lato umarłych snów”. Choć przedstawiona tam historia bohaterów książki jest fikcyjna, to opiera na wspomnieniach Thürka.

Można mieć uwagę do fotografii prezentowanych w filmie, a które budują fałszywy obraz miasta w 1945 r. Większość zdjęć Witolda Czerkawskiego powstała kilkanaście lat po wojnie, w drugiej połowie lat 50., kiedy przystąpiono do rozbiórki starych kamienic na rynku i przy okolicznych ulicach przed planowaną budową nowych domów (stąd wszechobecne ruiny na fotografiach). Miasto nie było znacznie dotknięte skutkami działań frontowych, bo obrona Prudnika była krótkotrwała. Za przypadek należy też uznać zaprezentowanie zdjęcia z grudnia 1981 r. z uroczystości pobłogosławienia sztandaru zakładowej „Solidarności” Froteksu. Szkoda, że autor nie opublikował źródeł pochodzenia swoich informacji (na przykład w tekście na kanale), uznając tym samym dorobek wydawców i osób, które opracowały wykorzystane przez niego wiadomości. Była by to też zachęta dla zainteresowanych, do zgłębienia tematu.

Film ogląda się dobrze. Trudno wymagać od autora, by w liczącym kwadrans materiale dokładnie przedstawić skomplikowany temat zmian na Śląsku po wojnie na przykładzie jednej miejscowości. Taki skrót pozwala przyciągnąć uwagę widza, który nie do końca musi być zainteresowany historycznymi detalami. Przez 14 godzin od chwili opublikowania film miał 25 tysięcy wyświetleń i 171 komentarzy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAston Martin ma już datę
Następny artykuł🔸 Likwidacja działu odzieżowego w Galerii Bocheńskiej. Wszystko po 9,99 zł i 19,99 zł!