A A+ A++


Zobacz wideo

Przed kopalnią Jankowice w Rybniku należącą do Polskiej Grupy Górniczej we wtorek protestowało kilkudziesięciu przewoźników. Protest wspierali też emeryci, którzy właśnie dzięki przewoźnikom mieli od lat węgiel w domach. Teraz nie wiadomo, czy będą mieli, jak ogrzewać domy. Powodem jest zmiana zasad sprzedaży węgla, jaką wprowadziła PGG.

W proteście brał udział m.in. Andrzej Nicz, który od lat dostarcza węgiel klientom indywidualnym. – Sedno sporu jest takie, że od poniedziałku (29 sierpnia) nie kupi się węgla za gotówkę – na drobnicowych wagach kopalnianych. W tej chwili tę możliwość nam zabrano, nam przewoźnikom i naszym klientom. A miałem klientów w kolejce poukładanych, każdemu obiecałem, że przywiozę węgiel. W tej chwili nie ma takiej możliwości – mówił w TOK FM w rozmowie z Wojciechem Muzalem.

Jak argumentował, jego klientami są przede wszystkim osoby starsze. Podobnie jest w przypadku innych małych firm, które trudniły się od lat dowożeniem węgla z kopalń do domów.

Tłumaczył, że cały system był przede wszystkim prosty i przejrzysty. – Klient przychodził do mnie, dawał mi swoje pełnomocnictwo, które upoważniało mnie do odbioru – w imieniu klienta – węgla na kopalni. Taka osoba dostarczała zaświadczenie, że posiada piec na węgiel. I ja z tymi dokumentami jechałem na kopalnię, ustawiałem się w kolejce… Kiedyś kolejek nie było, więc podjeżdżałem, ładowałem i wyjeżdżałem z kopalni. W tej chwili czas oczekiwania na taki załadunek to jest ok. dwóch tygodni, trzeba cały czas pilnować kolejki – wyjaśnił.

Jak dodał, jego klienci płacili dopiero po dostawie: za węgiel (na podstawie faktury wystawionej w kopalni) oraz za usługę dowozu. – To był proste i przejrzyste. A w tej chwili sama sprzedaż węgla jest tak skomplikowana i zawiła, że nikt nie jest sobie w stanie z tym poradzić. A tym bardziej osoby starsze. Jak osoby starsze mają zakupić węgiel przez internet? Procedury są tak bardzo skomplikowane, że ludzie młodzi nie mogą się do tego, że tak powiem – dopchać; cały czas serwery są przeciążone – argumentował.

Przewoźnik podkreślił, że wstrzymanie sprzedaży za gotówkę to także duży kłopot dlatego, że “bardzo dużo ludzi starszych nie ma konta, żeby zrobić przelew za węgiel”. – A na początku (wprowadzania ograniczeń, które wynikają z braków węgla) była jeszcze zasada, że trzeba kupić w całości pięć ton. Niech mi pan powie, kto ze starszych osób, emerytów i rencistów ma 6000 złotych, żeby tak zaraz wyłożyć gotówkę? – pytał retorycznie w rozmowie z Wojciechem Muzalem.

“Dużo przewoźników zostanie bez środków do życia, a naszych klientów bez węgla”

PGG wprowadziła zmianę z zaskoczenia. Jak mówił Andrzej Nicz, on i jego koledzy – oraz klienci – o wszystkim dowiedzieli się w miniony piątek (26 sierpnia). A zmiany zaczęły obowiązywać już od poniedziałku (29 sierpnia).

– Rozmawiałem osobiście z rzecznikiem PGG, który mówił, że to przerwa techniczna, że od 1 września sprzedaż (za gotówkę) zostanie wznowiona. Ale nikt nie wie, na jakich zasadach. Mamy takie informacje, że to będzie sprzedaż przez infolinię. Jeżeli ludzie siedzą w internecie i nie mogą przez trzy-cztery miesiące dopchać się i kupić węgiel, to jak będzie się można przez infolinię dodzwonić? – pytał przewoźnik.

Skala problemu jest naprawdę duża. – Każda z kopalni miała 60-100 przewoźników, każdy z tych przewoźników miał w kolejce od 50 klientów wzwyż. Więc widać, ilu ludzi teraz zostanie bez węgla. A ta tzw. sprzedaż drobnicowa to była dla naszych miejscowych klientów. Sprzedaż internetowa to była przede wszystkim dla ludzi z Polski, bo wiadomo, że nikt się nie ustawi w kolejce i nie będzie dwa tygodnie spać w samochodzie, żeby kupić węgiel – mówił gość TOK FM.

Nicz nie ma wątpliwości, że wprowadzane zmiany doprowadzą do tego, że “dużo przewoźników zostanie bez środków do życia”. – A naszych klientów bez węgla. To jest bardzo duża skala na Śląsku – ocenił gość TOK FM.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzedstawiciele Jastrzębskiego Węgla awansowali do 1/8 finału Mistrzostw Świata
Następny artykułDlaczego i jak wybierać faktoring?