Od 1 stycznia Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Taka zmiana ma na celu podniesienie rangi i znaczenia tej instytucji kultury na muzealnej mapie Polski oraz umożliwienie warunków jej dalszego, bardziej dynamicznego rozwoju. Gliński zobowiązał się też do zapewnienia wkładu finansowego w utrzymanie muzeum w wysokości nie mniejszej niż 1,5 mln zł rocznie.
O wojnie w willi Palace
W sobotę minister Piotr Gliński wizytował muzeum i opowiadał o planach tworzenia jego filii. Gotowa jest już koncepcja funkcjonalno-użytkowa willi Palace, w której powstanie ekspozycja poświęcona martyrologii mieszkańców Podhala i jego okupacyjnej historii.
Filia powstanie w budynku nazywanym “Katownią Podhala”, bo w nim podczas okupacji Niemcy umieścili siedzibę gestapo. Do “Katowni” trafiali m.in. torturowani i później zabijani kurierzy tatrzańscy, stamtąd wyruszały też transporty więźniów do Auschwitz. Przez wiele lat działał tam pensjonat, a w 2017 r. został zakupiony przez miasto Zakopane przy wsparciu finansowym rządu.
Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego poinformowała, że trwają prace nad scenariuszem ekspozycji, jaka powstanie w wilii Palace.
Muzeum taternictwa
Ale to nie koniec planów resortu kultury. – Jednym z marzeń jest powstanie oddziału poświęconego taternictwu, alpinizmowi i narciarstwu – zapowiedział wicepremier Gliński. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego zaznaczała, że na takie muzeum na Podhalu czekano bardzo długo, ale głównie ze względów finansowych nie udało się go powołać. Kiedy mogłaby powstać taka filia? Wicepremier zaznaczył, że plany są na wstępnym etapie i wszystko będzie zależało od tempa, w jakim uda się pozyskać – także od mieszkańców Podhala – pamiątki i eksponaty.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS