A A+ A++

“Jestem dumny, że mogłem być częścią tego rządu” – podkreślił dotychczasowy wiceminister rozwoju, informując o zakończeniu swojej służby w randze podsekretarza stanu, po blisko 10 miesiącach od objęcia tego stanowiska. W tym czasie Krzysztof Mazur bezpośrednio zajmował się w resorcie m.in. zakresem polityki kosmicznej oraz powiązanej działalności gospodarczo-rozwojowej i związanymi z tym inicjatywami. Mazurowi podlegał m.in. ministerialny Departament Innowacji (z Wydziałem Polityki Kosmicznej), Departament Handlu Międzynarodowego i Spraw Europejskich.

Ważnym obszarem zaangażowania wiceszefa resortu były prace i uzgodnienia dotyczące ponownie sformułowanego projektu Krajowego Programu Kosmicznego (akt wykonawczy w relacji do Polskiej Strategii Kosmicznej z początku 2017 roku) oraz Krajowym Planem Odbudowy. Poza tym obszarem, wiceminister Mazur nadzorował prace związane z handlem międzynarodowym i sprawami europejskimi oraz współpracował przy tworzeniu “tarcz antykryzysowych”.

Opisując wątki projektowe przedstawione do ewentualnej realizacji w ramach KPO, były już wiceszef resortu wskazał, że Ministerstwo Rozwoju zaproponowało m.in. “stworzenie Narodowego Systemu Naziemnego dla danych satelitarnych oraz konstelacji mikrosatelit”. Jak wyjaśnił, wszystko po to, aby “rolnictwo mogło analizować charakter upraw bez konieczności wysyłania audytorów w teren, a samorządy mogły wyłapywać anomalie w zabudowie przestrzennej w miastach”. Pisząc dalej o pracach nad Krajowym Programem Odbudowy, Mazur podkreślił: “potrzebujemy takich projektów, nawet jeśli nie wszystkie założenia udaje się realizować. Strategie średnio i długookresowe wyznaczają państwu wieloletni kurs”.

W kontekście szerszych działań wskazał też na ulgę na robotyzację opracowaną wspólnie z Ministerstwem Finansów. Jej zakres ma obejmować “nie tylko zakup robota, ale także wszystkie koszty związane z jego instalacją, szkoleniem dla załogi czy softwarem”.

Krzysztof Mazur jest doktorem nauk politycznych, aktywistą społecznym, pracownikiem Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgodnie z opisem biograficznym na stronie resortu rozwoju, pozostawał również Członkiem Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przewodniczącym Komitetu Sterującego programu strategicznego Gospostrateg w NCBR. Wykazywał również zaangażowanie jako członek Rady fundacji w pracach Koalicji na rzecz Polskich Innowacji. Od 2015 roku zasiadał w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP, w sekcjach “Edukacja, młode pokolenie, sport” oraz “Nauka i innowacje”.

W przedmiocie działalności pozaresortowej, w latach 2002-2018 Krzysztof Mazur związany był z Klubem Jagiellońskim, w którym od 2008 roku sprawował funkcję Prezesa, odpowiadając za pracę w grupach eksperckich przygotowujących raporty badawcze dla Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, koordynację projektów edukacyjnych (m.in. Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu realizowana z PKO Bankiem Polskim), a także współtworzenie kwartalnika “Pressje”.

Opracowanie: PAP/S24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamyka się jedna z ważniejszych ulic w Łodzi. Gdzie będzie poprowadzony objazd Przybyszewskiego?
Następny artykułZastępca burmistrza Augustowa czerpie dodatkowe korzyści finansowe?