A A+ A++
WIBOR kontra WIRON. PKO BP nie będzie oferował równolegle kredytów opartych na obu wskaźnikach
fot. Amverlly / / Shutterstock

Udostępnienie produktów opartych na WIRON odbędzie się przy wycofaniu oferty opartej na WIBOR – podał bank PKO BP w odpowiedzi na pytania PAP.

Zgodnie z opublikowanym we wrześniu stanowiskiem działająca przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych wskazała indeks WIRON jako zamiennik obecnie stosowanego przez banki indeksu WIBOR.

Zgodnie z opublikowaną na stronach KNF „Mapą Drogową procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID” od początku 2023 roku banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.

„PKO Bank Polski przygotowuje się do zaoferowania klientom kredytów opartych o WIRON zgodnie z przyjętą mapą drogową. Udostępnienie produktów opartych na WIRON odbędzie się przy wycofaniu oferty opartej na WIBOR” – przekazał bank PKO BP w odpowiedzi na pytania PAP o to, czy będzie on oferował równolegle kredyty oparte na obu wskaźnikach.

Z „mapy drogowej” wynika także, że wcześniej, bo jeszcze w tym roku, uczestnicy rynku finansowego będą mogli stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych.

„Zgodnie z mapą drogową indeks WIRON powinien być dostępny jeszcze w 2022 r. Bank zamierza być gotowy do zawierania transakcji na instrumentach pochodnych opartych o WIRON zgodnie z założeniami reformy” – stwierdzono w odpowiedziach PKO BP.

Wybór nowego wskaźnika referencyjnego to efekt ustawy o wsparciu kredytobiorców, która narzuciła bankom konieczność odejścia od tzw. wskaźników wyprzedzających (czyli opartych głównie na szacunkach analityków na temat kształtowania się stóp procentowych w przyszłości, jak np. WIBOR) na rzecz wskaźników, które oparte są na transakcjach (a więc uzależnionych od wysokości oprocentowania depozytów w transakcjach międzybankowych).

Według opublikowanej przez KNF „mapy drogowej”, proces tej zmiany ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do 2025 r.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrener Cracovii: Na tym można zarobić olbrzymie pieniądze!
Następny artykułLinia tramwajowa na os. Rżąka – konsultacje do 28 października