Komenda Miejska Policji w Częstochowie wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” wznawiają akcję edukacyjną skierowaną do częstochowskich seniorek i seniorów, której celem jest informowanie o zagrożeniach i metodach stosowanych przez telefonicznych oszustów. Tylko od początku tego roku na terenie Częstochowy oszuści dodzwonili się do 20 seniorów, z których 8 straciło dorobek życia.
Akcja edukacyjna skierowana do seniorów prowadzona we współpracy KMP w Częstochowie i ZGM „TBS” trwa cyklicznie od 2017 roku. Początkowo przebiegała pod hasłem „Bądź bezpieczny seniorze”, obecnie odbywa się pod nazwą „Stop telefonicznym oszustom”. Tak jak ostatnio celem działań jest informowanie seniorów o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą telefoniczne rozmowy z nieznajomymi.
Oprócz tego organizatorzy akcji apelują również do dzieci i wnuków seniorów.
Oszuści dzwonią do osób starszych pod różnymi legendami, podając się np. za wnuczka, policjanta, pracownika administracji bloku czy innej instytucji publicznej. Częstochowska Policja bardzo często otrzymuje zgłoszenia od pokrzywdzonych, którzy zaufali przestępcom i w ten sposób pozbawili się dorobku życia. Tylko od początku tego roku na terenie Częstochowy oszuści dodzwonili się do 20 seniorów. 8 z nich dało się oszukać i straciło łącznie ponad 230 tysięcy złotych. W pierwszym kwartale bieżącego roku do prób „oszustw na telefon” doszło także w budynkach administrowanych przez ZGM „TBS”.
– Niestety, pomimo działań prewencyjnych, wielu seniorów nadal wierzy w dobre zamiary osób znajdujących się po drugiej stronie słuchawki. Stąd potrzeba inicjowania dalszych akcji edukacyjnych. Liczymy, że przyniosą one wymierne korzyści – mówi komendant miejski KMP w Częstochowie, insp. Dariusz Atłasik.
W ramach akcji powstał spot radiowy z apelem do dzieci i wnuków seniorów oraz spot telewizyjny z udziałem seniorów z Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniorów przy ul. Staszica 10, w którym ostrzegają swoich rówieśników przed przestępczymi metodami oszustów i dzielą się swoimi doświadczeniami w tej kwestii: „Mówił, że jest policjantem i biorę udział w tajnej akcji”, „Podawał się za mojego wnuczka”, „Przekazałam mu wszystkie oszczędności”. Spot można obejrzeć pod tym linkiem
Działania edukacyjne trwają również w terenie. Dzielnicowi z Komendy Miejskiej w Częstochowie podczas codziennej służby docierają do osób starszych i samotnych informując ich o zagrożeniach. W weekendy rozmawiają z mieszkańcami miasta i powiatu, przekazując im bezpłatne publikacje “Abecadło Bezpieczeństwa Seniora” i “Poradnik Edukacyjny. Bądź zdrowy i bezpieczny w mieszkaniu”, opracowane wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie.
Warto podkreślić, że poza działaniami medialnymi i plakatowymi ZGM „TBS” i Policja w przeszłości podejmowały także inne niestandardowe przedsięwzięcia. Do wytypowanych lokatorów – 300 osób w wieku senioralnym – mieszkających w zasobach ZGM TBS w Częstochowie, w 2017 roku dotarli dzielnicowi wraz z pracownikami miejskiej spółki i bezpośrednio ostrzegali przed oszustami działającymi pod różnymi legendami. W tym roku – ze względu na zagrożenie epidemiologiczne – podobne działania w terenie nie mogą być realizowane.
– Obecnie 20 procent lokatorów zasobu komunalnego stanowią seniorzy w wieku 70 plus. Chcemy, by czuli się bezpiecznie – mówi Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM „TBS” w Częstochowie.
Częstochowska Policja wystosowała dodatkowo list do Kurii z prośbą o odczytanie specjalnego apelu do seniorów podczas niedzielnych mszy świętych na terenie Archidiecezji Częstochowskiej.
Warto chronić swoich najbliższych – rodziców i dziadków.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem należy od razu odłożyć słuchawkę i wybrać numer 997 lub 112.
AW, ZGM “TBS”
źródło: www.czestochowa.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS