A A+ A++

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także tych, którzy z nimi mieszkają. Wszyscy przechodzący taką obowiązkową kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych. Warunkiem ich otrzymania jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu.

Obowiązkowa, 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic.

Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego. Jak wyjaśnia ZUS, początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Obecnie dotyczy również osób, które wspólnie z nią mieszkają lub gospodarują. W tym celu osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do państwowej inspekcji sanitarnej.

Zmiana ta wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na jego podstawie również domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca br., odbywający obowiązkową kwarantannę, mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych. Będzie to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z funduszu chorobowego.

Dla kogo świadczenie?

Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe. Podstawą do wypłaty zasiłku w tej sytuacji jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do 3 dni roboczych od zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie www.zus.pl

Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy; z kolei osoba zatrudniona na umowę zlecenie – u zleceniodawcy. Prowadzący działalność gospodarczą powinni dostarczyć oświadczenie do ZUS – mogą to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej www.zus.pl jest instrukcja, jak to zrobić.

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS, mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w Sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna poinformować o tym podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe.   

Pracownicy medyczni na kwarantannie

Osoba, która w czasie kwarantanny lub izolacji pobiera zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, nie może jednocześnie wykonywać pracy. Wyjątkiem są osoby wykonujące zawody medyczne, które w czasie  kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych świadczą pracę zdalną na rzecz podmiotu wykonującego działalność leczniczą lub udzielają świadczeń zdrowotnych w ramach telemedycyny, a także te, które pobierają dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówki  i świadczą pracę w ramach dyżuru medycznego w godzinach innych niż czas zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem. Zmiana przepisów, która weszła w życie 1 kwietnia, zezwala tym osobom na pracę zdalną we wskazanym zakresie bez utraty prawa do świadczeń chorobowych, a także na pracę poza normalnymi godzinami pracy bez utraty prawa do zasiłku opiekuńczego.

informacja przesłana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTriduum Paschalne online z kościołów naszego regionu
Następny artykułPolicja Częstochowa: Przechodził przez autostradę w miejscu niedozwolonym. Zginął pod kołami samochodu.