Zakończyła się wielka inwentaryzacja stanu żubrów. Według Białowieskiego Parku Narodowego, wydawcy i opiekuna Księgi Rodowodowej Żubrów, zwierząt tych w Polsce jest 2316 (stan na koniec 2020 roku). To o blisko 50 osobników więcej, niż w ubiegłym roku.
Stan żubrów przebywających w ośrodkach hodowli, ogrodach zoologicznych i innych zwierzyńcach wynosi 201 żubrów, w tym 77 samców i 124 samice.
Na wolności żyje ich 2115 w sześciu dużych populacjach:
– Bieszczady (populacja nizinno-kaukaska): 707 żubrów.
Żubry nizinne:
– Puszcza Augustowska – 17 żubrów
– Puszcza Białowieska – 715 żubrów
– Puszcza Borecka – 128 żubrów
– Puszcza Knyszyńska – 214 żubrów
– Stada w zachodniej Polsce – 334 żubry.
Z roku na rok przybywa zwierząt żyjących na wolności, natomiast w hodowlach zamkniętych liczebność spada. W 2021 roku pojawią się dwie nowe lokalizacje stad wolnych: w Lasach Janowskich oraz w Puszczy Rominckiej.
Sto lat temu ostatni wolno żyjący żubr w Puszczy Białowieskiej zginął z ręki kłusownika. W celu ratowania gatunku, kilka lat później, z inicjatywy prof. Jana Sztolcmana założono Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Był rok 1923. Pozostały na świecie tylko 54 żubry czystej krwi, zaś do odtworzenia gatunku przysłużyło się 12 z nich. Trud opłacił się i dwa pierwsze żubry pojawiły się jesienią 1929 roku w zbudowanych przez Lasy Państwowe zagrodach w Puszczy Białowieskiej. W roku 1939 było już 16 zwierząt, które szczęśliwie przetrwały II wojnę światową – czytamy na lasy.gov.pl.
W powiecie sokólskim żubry najczęściej spotkać można zimą, w pasie od Starej Kamionki po Krynki. Latem zwierzęta te chowają się w lasach.
opr. (pb)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS