A A+ A++

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska potwierdziła, że Komisja Europejska wyraziła wstępną zgodę na rezygnację z wprowadzenia przez Polskę podatku od samochodów spalinowych. Szefowa resortu nie szczędziła też słów krytyki skierowanych pod adresem poprzedników.

Minister Paulina Hening-Kloska stwierdziła m.in., że podatek śmiało można by nazwać podatkiem “Budy i Morawieckiego”. “Panowie wręcz proponowali KE podatek od aut spalinowych dla wszystkich” – stwierdziła Minister Paulina Hening-Kloska na antenie Radia ZET

Podatku od samochodów w Polsce nie będzie

Szefowa resortu środowiska podtrzymała stanowisko rządu, wyrażone w końcu marca m.in. przez minister Katarzynę Pełczynśką-Nałęcz, która deklarowała, że zamiast metody kija, czyli nowego podatku, który uderzałby w najbiedniejszych, w rewizji KPO udało się uzyskać zgodę na metodę marchewki, czyli dopłat do zakupu samochodów elektrycznych

“Jest zgoda Brukseli wyrażona w prenegocjacjach, potem wprowadzona do dokumentu, który formalnie zostanie zaakceptowany na dalszym etapie” sprecyzowała.   

Nie będzie podatku od samochodów spalinowych w Polsce

Krajowy Plan Odbudowy, zaakceptowany przez rząd PiS jeszcze w 2022 roku, mówi m.in. o stymulowaniu wzrostu “wykorzystania transportu przyjaznego dla środowiska“. W ramach realizacji tego zapisu podpisany przez Polskę dokument zakładał wprowadzenie dwóch nowych “mechanizmów” mających “zachęcić” kierowców do rezygnacji z własnego samochodu lub przesiadki na “elektryka”. Ściślej chodzi o:

  • nową opłatę rejestracyjną,
  • nowy podatek od posiadania samochodu.

Wyznaczał też terminy ich wprowadzania. W przypadku jednorazowej, acz naliczanej przy każdej kolejnej rejestracji, opłaty rejestracyjnej ma to być IV kwartał bieżącego roku. Wprowadzenie cyklicznego, naliczanego co roku, podatku od posiadania samochodu przewidziano na II kwartał 2026 roku. Nowa akcyza zamiast podatku od samochodów.

Będą też dopłaty do aut elektrycznych

W połowie marca przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformowali, że w toku negocjacji z Komisją Europejską dotyczących rewizji KPO planują wystąpić do KE o usunięcie kamienia milowego dotyczącego wprowadzenia podatku od samochodów osobowych wpisanych do dokumentu przez poprzedni rząd.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTomasz Dziumak straci mandat. Będą zmiany w radzie miejskiej
Następny artykułPolska firma Green Wallbox z prestiżową nagrodą za autorskie stacje ładowania samochodów elektrycznych