WHO rekomenduje podawanie dzieciom w Afryce szczepionki znanej jako RTS,S/AS01 lub Mosquirix. opracowanej przez brytyjski koncern farmaceutyczny, GlaxoSmithKline.
Od 2019 roku 2,3 mln dawki tej szczepionki podano niemowlętom w Ghanie, Kenii i Malawi, w ramach pilotażowego programu koordynowanego przez WHO.
Większość ofiar malarii na świecie to dzieci w wieku poniżej piątego roku życia.
Pilotażowy program szczepień dzieci przeciw malarii uruchomiono po dekadzie testów klinicznych szczepionki w siedmiu krajach Afryki.
– To szczepionka opracowana w Afryce, przez afrykańskich naukowców, jesteśmy bardzo dumni – powiedział dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Tyle osób zmarło w wyniku zachorowania na malarię w Afryce w 2019 roku
– Wykorzystanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi środkami pozwalającymi przeciwdziałać malarii, pozwoli uratować dziesiątki tysięcy młodych istnień rocznie – podkreślił. Środki przeciwdziałające malarii, o których mówił dyrektor generalny WHO, to m.in. moskitiery i rozpylanie środków zabijających komary, które przenoszą chorobę.
Malaria w 2019 roku zabiła 386 tysięcy mieszkańców Afryki – według szacunków WHO, co oznacza, że jest znacznie bardziej zabójcza dla mieszkańców Afryki od COVID-19 (po zakażeniu koronawirusem w ciągu 18 miesięcy zmarło w Afryce ok. 212 tysięcy osób).
WHO szacuje, że 94 proc. zachorowań na malarię i zgonów z powodu tej choroby miało miejsce w Afryce (kontynent zamieszkuje 1,3 mld osób). Malaria to choroba pasożytnicza, przenoszona przez komary. Jej symptomy to gorączka, wymioty i zmęczenie.
Autopromocja
Ranking Samorządów
Poznaj najlepsze samorządy w Polsce
WEŹ UDZIAŁ
Czytaj więcej
Skuteczność szc … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS