Wiadomości
2021.01.17 12:34
Szpitale przede wszystkim zmagają się z brakiem personelu medycznego, nieoptymalną infrastrukturą i przeciążeniem pracą – mówi Jarno Habicht, szef biura WHO na Ukrainie.
– Ukraina, tak jak wiele krajów w Europie, zmaga się z wysoką intensywnością transmisji (wirusa) i powiedziałbym, że sytuacja jest bardzo poważna – podkreślił Habicht w rozmowie z PAP.
Jak zaznaczył, WHO zachęca ukraińskie władze do udoskonalenia śledzenia kontaktów osób zakażonych, gdyż jest to najważniejsze w przerwaniu łańcucha infekcji.
– Przechodzimy w tryb ratowania życia. Musimy ratować jak najwięcej ludzi, a w tym samym czasie robić tak, by życie toczyło się dalej, gospodarka działała, a szkoły funkcjonowały – kontynuował.
Habicht zwrócił przy tym uwagę, że należy wziąć pod uwagę przy tym kilka kwestii, takich jak zmęczenie pandemią w oczekiwaniu na szczepionkę.
– Ludzie są zmęczeni podejmowanymi w trakcie tego przeciągającego się kryzysu środkami, ale z drugiej strony nasze indywidualne działania pomagają w walce z pandemią – dodał szef biura WHO apelując, że nie można też dopuścić do wycieńczenia pracowników służby zdrowia – zaapelował.
MZ Ukrainy: doniesienia o tajnym szczepieniu VIPów to dezinformacja
2021.01.14 18:43
Zaznaczył, że możliwości ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej, jeśli chodzi o leczenie ciężkich przypadków, pozostają ograniczone.
– Główne wyzwania różnią się w zależności od szpitala, ale są wśród nich: brak personelu medycznego, nieoptymalna infrastruktura i duże obciążenie pracą – oznajmił.
Od 8 do 24 stycznia na Ukrainie obowiązują zaostrzone przeciwepidemiczne restrykcje, które m.in. przewidują, że restauracje i kawiarnie mogą obsługiwać klientów tylko na wynos, zamknięte mają być kina, siłownie, centra handlowe, jarmarki świąteczne, większość sklepów. Zabronione są imprezy masowe.
Lockdown po ukraińsku: sklepy nie sprzedawały żarówek i rajstop, a prezydent jeździ na nartach
2021.01.08 19:37
Jak ocenił Habicht, wpływ takich kroków na sytuację epidemiczną będzie zależeć od poziomu przestrzegania ich przez ludność i od zaangażowania władz na poziomie krajowym i lokalnym w kontrolowanie ich wdrażania. Wyraził też nadzieję, że w roku 2021 sytuacja będzie lepsza, ponieważ „zazwyczaj taka pandemia trwa około dwóch lat i dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy w połowie”.
– Jest też nadzieja związana ze szczepionką oraz rozwojem innego leczenia i technologii – zauważył szef biura WHO na Ukrainie. – Powinniśmy jednak bardzo uważać, by w styczniu i lutym nie dopuścić do gorszej sytuacji, której mogliśmy uniknąć – ostrzegł.
Od początku epidemii w kraju potwierdzono ponad 1,1 mln zakażeń SARS-CoV-2. Zmarło 20,2 tys. ludzi.
PAH: pandemia szczególnie uderza w ogarnięty wojną Donbas WYWIAD
2021.01.07 19:58
cez/belsat.eu wg PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS