Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
W sobotę, 18 maja 2024 roku, Park Centralny w Gdyni stał się sceną niecodziennego wydarzenia. Po godzinie 18 dyżurny Straży Miejskiej wezwał lekarza weterynarii w związku z obecnością dzików na terenie parku. Funkcjonariusze zabezpieczyli obszar, a weterynarz, używając broni Palmera, uśpił jedno ze zwierząt przy pomocy preparatu w lotce.
Zdarzenie to wzbudziło szerokie kontrowersje. Prezydent Gdyni, Aleksandra Kosiorek, wyraziła swoje oburzenie i podkreśliła, że „taka sytuacja nie ma prawa się powtórzyć”. „Kategorycznie nie zgadzam się na strzelanie do dzików w obecności dzieci, na terenach rekreacyjnych, w obecności dużej liczby osób postronnych”, oświadczyła prezydent. Wyraziła również nadzieję, że przyszłe działania będą lepiej planowane, z uwzględnieniem wrażliwości mieszkańców na los zwierząt.
Humanitarny odłów dzików w Gdyni prowadzony jest zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii, którego celem jest zredukowanie populacji dzików i zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). W kwietniu na terenie dzielnicy Karwiny znaleziono martwe warchlaki, które okazały się nosicielami ASF. W konsekwencji, wojewoda pomorska, Beata Rutkiewicz, wydała rozporządzenie ustanawiające strefę objętą zakażeniem ASF w województwie pomorskim, które obejmuje m.in. Gdynię.
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Gdyni wydał zalecenie, aby weterynarze powstrzymali się od używania broni Palmera w miejscach publicznych, gdzie przebywa dużo ludzi, chyba że występuje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia człowieka.
Do końca maja planowane jest odłowienie i uśpienie 80 dzików w Gdyni, co ma związek z walką z ASF. Obecne działania są częścią szerszej strategii, która ma na celu ochronę zdrowia publicznego oraz zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS