A A+ A++

Postępują prace archeologiczne pod północną zakrystią Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. Archeolodzy weszli i odtwarzają dawne podziemne przejście z zakrystii do krypt. Ten niezwykły tunel sprzed wieków ma być udostępniony do zwiedzania.

Prace archeologiczne przy Sanktuarium NNMP w Chełmie prowadzone pod przewodnictwem dr. Stanisława Gołuba, a finansowane dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To trzeci etap projektu, przebiegający pod nazwą „Remont elewacji północnej z odtworzeniem przejścia do krypt z zakrystii północnej”. Pod posadzką tej zakrystii naukowcy spodziewali się pozostałości XIII-wiecznej świątyni. Jej ściany archeolodzy odkryli w trakcie prac.

Niedawno znaleźli też trzy XIII-wieczne pochówki, w tym dziecka i przypuszczalnie młodej kobiety. Archeolodzy wiedzieli od lat, że pod północną zakrystią Sanktuarium istnieje wykonane przed wiekami przejście prowadzące do klasztoru bazylianów. W ubiegłym tygodniu odsłonili je i był to jeden z najbardziej oczekiwanych momentów w tegorocznych badaniach.

– Naszym celem jest odtworzenie tego przejścia, aby udostępnić go do zwiedzania – mówi dr Gołub.

Ma to być kolejna atrakcja turystyczna na Górze Chełmskiej, a co za tym idzie – promocja dla miasta. Dlatego chełmski ratusz dodatkowo przekazał 62 tys. zł dotacji Sanktuarium NNMP w Chełmie na projekt pod nazwą „Kontynuowanie prac restauratorskich, budowlanych, konserwatorskich związanych z badaniami w kryptach Bazyliki oraz odbudowa zniszczonego przez kanalizację deszczową tunelu łączącego krypty z klasztorem”.

Ratusz przekazał też ponad 37 tys. zł dotacji Parafii pw. Rozesłania św. Apostołów w Chełmie na oczyszczenie elewacji frontowej tej pięknej, zabytkowej świątyni. Przedsięwzięcie to będzie realizowane również z pieniędzy parafii. Jest potrzebne, bo frontowa elewacja kościoła w ostatnich latach zrobiła się ciemniejsza, bardziej zawilgocona i zanieczyszczona przez ptaki. Zakres prac obejmuje też naprawę ubytków tynku i obróbki blacharskiej. (mo, fot. S. Gołub)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDodatek solidarnościowy do końca sierpnia – ostatnie dni na złożenie wniosku
Następny artykułZakończenie Projektu Lato