A A+ A++

Limanowa. W piątek (16 września) w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej miał miejsce wernisaż wystawy poświęcony pamięci zmarłego w styczniu Zygmunta Kłosowskiego.

Otwarcie wystawy „Siła tradycji- w życiu i twórczości Zygmunta Kłosowskiego” zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli samorządów powiatu limanowskiego, miasta Limanowa i gminy Limanowa. Obecni byli również ambasador RP Stanisław Smoleń, a także przedstawiciele lokalnych instytucji, środowisk artystycznych oraz wielu mieszkańców powiatu. W wydarzeniu uczestniczyły córki Zygmunta Kłosowskiego: Gabriela, Natalia oraz Karolina z rodzinami, jak również przyjaciele i znajomi artysty.

Pochodzący z Zakopanego twórca – autor dzieł malarskich i rzeźb przez wiele lat mieszkał wraz z rodziną w Męcinie w gminie Limanowa, a swoje prace prezentował w wielu miejscach Polski i Europy, również w galerii Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej.

W malarstwie Zygmunta Kłosowskiego dominują pejzaże – majestatyczne plenery Podhala i Beskidu Wyspowego oraz wpisane w nie elementy architektury charakterystycznej dla regionu. Artysta z pasją dokumentował ślady ginącej architektury podhalańskiej).

W trakcie wernisażu uczestnicy wysłuchali wystąpienia historyka Karola Wojtasa, który opowiedział o życiowej i artystycznej drodze Zygmunta Kłosowskiego i jego żony Jolanty, oraz dzieje jego rodziny, w tym dziadka artysty Karola i ojca – Bronisława. Dopełnieniem prezentacji było wspólne obejrzenie filmu – fragmentu wywianiu z Zygmuntem Kłosowskim, autorstwa Marka Dudka.

Po oficjalnej części prezentacji miało miejsce zwiedzanie wystawy. Wystawę „Siła tradycji – w życiu i twórczości Zygmunta Kłosowskiego” można zwiedzać w Powiatowym Centrum informacji Turystycznej do 14 października.

Zygmunt Kłosowski urodził się 30 września 1951 roku w Zakopanem. Był cenionym malarzem, rzeźbiarzem oraz dokumentalistą ginącej architektury podhalańskiej. Zarówno dziadek twórcy – Karol Kłosowski (znany artysta, malarz, twórca wycinanek ludowych, pedagog i społecznik) jak i jego ojciec – Bronisław (z wykształcenia inżynier budowlany) byli znanym i utalentowanymi artystami, zasłużonymi dla regionu i społeczności lokalnej. Zygmunt Kłosowski przez lata zamieszkiwał zakopiańską willę Cicha – rodzinną willę Kłosowskich, a w późniejszym okresie swojego życia był mieszkańcem wsi Męcina w gminie Limanowa. Wraz z żoną Jolantą – portrecistką i rzeźbiarką, Zygmunt Kłosowski należał do Klubu Plastyka Amatora w Limanowej. 

Od lat 80. ubiegłego wieku małżeństwo prezentowało swoje prace na wystawach krajowych i zagranicznych m.in. w Warszawie, Zakopanem, Nowym Sączu, Rzeszowie, Limanowej oraz za granicą w Bułgarii i Słowacji.

Twórczość Zygmunta Kłosowskiego stanowią obrazy: pejzaże, martwa natura oraz miniaturowe impresje, jak również rzeźba. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych m.in. w Holandii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Zmarł w dniu 3 stycznia 2022 r. w wieku 70 lat.

(Źródło/fot.: Starostwo Powiatowe w Limanowej)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo koniec luksusów Maryli Rodowicz. Jej finanse “zmiażdżyły” rachunki za zabytkową 100-letnią willę!
Następny artykułTinder Stories II: Aktywne i zapracowane