Świeże powietrze może być dostępne nie tylko poza budynkiem, ale również w nim. I wcale nie trzeba do tego otwierać okien. Wystarczy zastosować rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zadba ona o prawidłowy obieg powietrza w budynku. Jak działa taka wentylacja? Sprawdź w dalszej części tego artykułu!
Wentylacja mechaniczna – co to jest?
Wiele osób przekonuje się o tym, że tradycyjna wentylacja nie zawsze się sprawdza. Wymaga ona odpowiednich warunków, aby właściwie pracowała. Związane są one z różnicą ciśnień, jakie są w budynku oraz poza nim. Zazwyczaj wentylacja grawitacyjna wymaga otwierania okien oraz drzwi, aby przez nie wpadało świeże powietrze. Zużyte zaś jest odprowadzane poprzez kratki wentylacyjne oraz przygotowane kanały.
Z powyższych względów inwestorzy często decydują się na inne rozwiązanie. Wentylacja mechaniczna działa w oparciu o wykorzystanie rekuperatora. Zbudowany jest on z elementów, których połączenie zapewnia jednocześnie wentylację, jak i odzyskiwanie ciepła. System wentylacji mechanicznej składa się ponadto z czerpni, wyrzutni, a także kanałów połączonych z rekuperatorem.
Rekuperacja – jak działa?
Sercem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. Do niego prowadzą kanały wentylacyjne. Do rekuperatora, takiego, jaki oferuje JAWAR, trafia powietrze z dwóch stron: jednym źródłem jest czerpnia, drugim zaś pomieszczenia. Świeże powietrze pobierane z zewnątrz w systemie rekuperacji poddawane jest filtrowaniu. Oczyszczone zostaje z bakterii oraz wirusów. Następnie, dzięki odzyskiwaniu ciepła, jest ono ogrzewane – energia jest pobierana ze zużytego powietrza, które trafia do rekuperatora z pomieszczeń. Świeże, a zarazem ogrzane powietrze dystrybuowane jest do pomieszczeń.
Rekuperacja – kiedy planować jej montaż?
Rekuperacja jest bardzo często wybierana przez inwestorów do nowych budynków. Decyzję o jego montażu warto podjąć już na etapie tworzenia projektu domu. Wtedy możliwe będzie dopasowanie jej poszczególnych elementów do planu budynku. W tym celu przygotowuje się oddzielny projekt rekuperacji. Przewiduje on lokalizację wszystkich składników systemu, aby działał on prawidłowo.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – dlaczego warto ją stosować?
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system. Producent JAWAR wskazuje, że ma on szereg zalet. Wśród nich wymienia się przede wszystkim stały dostęp do świeżego i czystego powietrza w budynku. Oznacza to, że nie trzeba otwierać okien i drzwi, aby wentylacja działała skutecznie. Odpowiada za to urządzenie mechaniczne, którym jest rekuperator.
Ponadto odzysk ciepła umożliwia oszczędności na ogrzewaniu. W trakcie zimowych miesięcy do pomieszczeń dystrybuowane jest ciepłe powietrze. Zmniejsza to zapotrzebowanie na korzystanie z tradycyjnego urządzenia grzewczego. Można zatem zaoszczędzić na kosztach zakupu paliwa.
Podsumowanie
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, nazywana również rekuperacją, to wydajny system zapewniania świeżego powietrza w budynku. Dzięki niemu możliwe jest również oszczędzanie na ogrzewaniu. Wentylacja mechaniczna składa się z wielu istotnych elementów, a jej sercem jest rekuperator. To on zarządza całym procesem wymiany powietrza.
Materiał promocyjny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS