A A+ A++

Domowa wentylacja ma za zadanie zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa w domu. W okresie zimowym niejednokrotnie jest jednak powodem frustracji i dyskomfortu powodowanego nawiewaniem do wnętrz chłodniejszych mas powietrza i wyciąganiem z domu powietrza już ogrzanego. Czy możliwe jest zapewnienie skutecznej cyrkulacji powietrza z jednoczesnym ograniczeniem lub całkowitym zredukowaniem strat energii?

Wentylacja a straty energii

Aktualnie dostępne rodzaje wentylacji – wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja Szczecin – mają różne możliwości w zakresie ochrony mieszkańców przed stratami energii związanymi z koniecznością doprowadzenia do pomieszczeń powietrza świeżego i wyciągnięcia z wnętrz powietrza zużytego (powietrza o zmniejszonej zawartości tlenu, nadmiernie wilgotnego, zanieczyszczonego). Najbardziej widoczne są problemy z wentylacją grawitacyjną, która kierowana jest siłami natury – a mianowicie różnicami ciśnień, które w okresie zimowym są bardzo duże, powodując zwiększona aktywność wentylacji, a tym samym – bardzo duże straty energii – ucieczkę niemożliwej do odzyskania energii cieplnej zużytej do nagrzania powietrza i konieczność ogrzania powietrza świeżego.

Czy można zwalczyć straty energetyczne?

Ograniczenie strat energii w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest praktycznie niemożliwe. Wszelkie próby zasłaniania elementów dbających o cyrkulację powietrza – usuwających powietrze ciepłe i nawiewających powietrze zimne – skutkować będą zmniejszaniem skuteczności wentylacji. To z kolei powodować będzie powstawanie szeregu problemów – począwszy od zawilgoceń, po problemy zdrowotne mieszkańców i zagrożenie dla ich życia. Jedynym rozwiązaniem jest zmiana systemu wentylacji – na system rekuperacji. W przypadku wentylacji mechanicznej, ograniczenie strat ciepła jest jak najbardziej możliwe – właśnie z wykorzystaniem systemu odzysku ciepła.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – remedium na straty energii?

Jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest w stanie zadbać o brak strat energii, a nawet o oszczędność na energii? Pomimo tego, że jej funkcjonowanie opiera się o urządzenie zasilane elektrycznie – a mianowicie jednostkę centralną, zwaną rekuperatorem, z odzyskiem ciepła – oszczędności na odzysku energii cieplnej zdecydowanie przeważają za jej instalacją. Rekuperator bowiem umożliwia pobranie energii cieplnej z powietrza nagrzanego i transportowanego na zewnątrz domu, i przekazanie tej energii na potrzeby ogrzania powietrza, jakie ma być do tego domu wtłaczane.

Wymiennik ciepła o odzysk energii

W zależności od rodzaju wymiennika ciepła, jaki zastosowany jest w rekuperatorze, odzysk ciepła osiągać może nawet 90 % energii. Oczywiście – dotyczy to najbardziej wydajnych jednostek centralnych, które jednocześnie są jednostkami najdroższymi. Niemniej jednak rekuperacja z wymiennikiem entaliptycznym – najbardziej skutecznym – jest w dzisiejszych czasach opłacalną inwestycją, z uwagi na wysokie dofinansowania dotyczące również modernizacji systemu wentylacji – która, w przypadku rekuperacji, jest modernizacją uznawaną za element termomodernizacji budynku. Pozostałe wymienniki gwarantują od 70 do 90 % efektywności odzysku ciepła. Pomimo mniejszej skuteczności mają jednak inne zalety, które przemawiają za ich instalacją – jak zwiększona odporność na mróz i oszronienie. Dopasowanie rodzaju jednostki zawsze jest sprawą indywidualną, w kwestiach technicznych – jak rodzaj wymiennika czy moc rekuperatora, warto jest skonsultować się ze specjalistą.

Rekuperacja – skuteczny sposób na straty energii

Ogrzewanie domów to jeden z największych wydatków ponoszonych na eksploatację domu – który dodatkowo, z roku na rok, wzrasta. Zainstalowanie rekuperacji może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent. Jak to możliwe? Straty ciepła, jakie ponoszone są wskutek wymiany powietrza przy zastosowaniu standardowego systemu wentylacji grawitacyjnej oscylują w granicach 5000 kWh (przy założeniu średniego poziomu wymiany powietrza 200m3/h). Korzystając z rekuperacji, przy założeniu nawet najniższego odzysku ciepła – czyli 70% – ten sam dom będzie zużywał 3500 kWh mniej – przy zachowaniu dokładnie tych samych parametrów temperaturowych. Im bardziej sprawny wymiennik ciepła – tym mniejsze będą straty energii.

Zapewnienie świeżego powietrza w domu jest nie tylko wymogiem prawnym – jest ważne przede wszystkim dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Jest niezbędna, mimo ewentualnych strat energii, jakie może powodować. Z systemem rekuperacji możesz je jednak ograniczyć niemal do zera, zachowując jednocześnie cyrkulację powietrza na najwyższym poziomie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułButy, które Kurzajewski nosi non stop, są hitem zimy. Znajdziesz je na wyprzedaży
Następny artykułMłody tyszanin miał wypadek w Niemczech. Walczy o sprawność