W niedzielę 1 września przestrzeń między kościołem pw. św. Ap. Piotra i Pawła a Muzeum Regionalnym zmieniła się w średniowieczny jarmark. Na stoiskach można było spróbować swoich umiejętności rzemieślniczych, z czego chętnie korzystali najmłodsi. Własnoręcznie można było zatem uformować i upiec podpłomyki, uszyć sakiewkę pod okiem kuśnierza, albo ulepić w glinie różnorakie formy pod okiem garncarzy. Była też możliwość samodzielnego wytworzenia papieru czerpanego, zaplecenia sznura u powroźnika, plecenia z wełny u tkaczki oraz wybicia monety u mincerza. Można było również skorzystać z usług kata lub nauczyć się gry w średniowieczne gry planszowe.
Obok stanowisk rzemieślniczych dzieci mogły skorzystać ze średniowiecznych animacji. Najmłodsi mogli tworzyć budowle z olbrzymich klocków, strzelać do celu z bezpiecznej kuszy, spróbować swoich umiejętności podczas walki ze smokiem lub oblegania zamku, oraz powalczyć na bezpieczne miecze w szrankach. Rozstawione było również stoisko ze średniowieczną bronią.
Większość atrakcji na zewnątrz muzeum przygotowała Agencja Artystyczna “Pokazy Historyczne” i Drużyna Wojów Serbo-Łużyckich „Biełoboh”. Imprezę ubarwiał swoją muzyką i zabawą z dziećmi rewelacyjny zespół muzyki dawnej – “Ażdaja”.
Wewnątrz muzeum bezpłatnie udostępniona została wystawa stała i czasowa, a o godzinie 14.00 dyrektor muzeum – Piotr Mikołajczyk – wygłosił prelekcję na temat najdawniejszych dziejów naszego regionu.
Punktem kulminacyjnym tegorocznego „Wehikułu Czasu” były dwa występy Drużyny Wojów Serbo-Łużyckich „Biełoboh”. Podczas pierwszego z pokazów rekonstruktorzy zainscenizowali obrzędy słowiańskie poświęcone wodzie i ogniowi. Nie zabrakło zawołań i modłów, składania ofiar przed posągiem boga Wołosa oraz tańców i plucia ogniem przy dźwiękach muzyki zespołu “Ażdaja”.
Podczas drugiego i ostatniego z występów wojowie omówili wyposażenie wczesnośredniowiecznych wojowników, pokazali działanie szyków bojowych pieszych żołnierzy oraz zademonstrowali walki w kręgach: honoru i zdrady. Do pokazu dołączyły również przybyłe na nasze wydarzenie dzieci, które starły się z wojami i w brutalnej walce przełamały szyki słowiańskich wojowników.
„Wehikuł Czasu” to cykliczna impreza rekonstrukcyjna, już po raz siódmy organizowana przez krotoszyńskie Muzeum Regionalne oraz Poczet Wierzbięty z Krotoszyna. Za każdym razem wydarzenie nawiązuje do inne epoki historycznej – w tym roku po raz pierwszy tematem przewodnim był okres wczesnego średniowiecza i kultura słowiańska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS