A A+ A++

Tęczowy pomnik nawiązujący do amerykańskiej Statuy Wolności oraz ruchu Black Lives Matter stanął w dzielnicy Budapesztu rządzonej przez opozycję. Skrajnie prawicowa partia Nasza Ojczyzna uznała go za “symbol antychrześcijański” i zastawiła go planszami. Jej działacze zapowiadają, że będą dążyć do usunięcia pomnika.

Pomnik, którego postawienie zapowiadano już od kilku miesięcy, przedstawia postać znaną ze Statui Wolności, ale w pozie klęczącej i z zaciśniętą w górę pięścią, w nawiązaniu do gestu amerykańskiego futbolisty Colina Kaepernicka, który był symbolem ruchu Black Lives Matter.

Wybrany z sześciu projektów

Samorząd IX dzielnicy, leżącej po peszteńskiej stronie Budapesztu, ogłosił konkurs na niezależne pomniki w sierpniu zeszłego roku. Wybrano sześć projektów, które miały stanąć w różnych miejscach dzielnicy. Największy rozgłos towarzyszył właśnie tęczowemu pomnikowi.

Dzieło – mierzące metr wysokości i wykonane technologią drukowania przestrzennego – ustawiono na postumencie na pl. Ferenca. 

Burmistrzem IX dzielnicy jest Krisztina Baranyi, która w wyborach do władz lokalnych zyskała poparcie partii lewicowych i liberalnych. Jak powiedziała, postawienie pomnika ma znaczenie w Budapeszcie, gdyż antyrasistowskie cele BLM są istotne wszędzie, tak samo na Węgrzech ze względu na – jak powiedziała – “bezlitosną kampanię” rządu przeciw migrantom i uchodźcom oraz “systematyczną dyskryminację” Romów.

Chcą usunięcia pomnika

Postawienie pomnika wzbudziło oburzenie m.in. partii Nasza Ojczyzna, która uznała go za “symbol antychrześcijański”. Jej szef Laszlo Toroczkai zapowiedział, że partia wykorzysta wszelkie środki, by nie dopuścić do pozostania pomnika na miejscu. Tuż po jego odsłonięciu działacze partii zasłonili go z czterech stron planszami z napisami takimi jak “Na całym świecie trwa podżeganie przeciw białym”.

Szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas mówił w grudniu, że BLM to ruch rasistowski, który nie uznaje za równoprawne osób o białym i innym niż biały kolorze skóry, co jest sprzeczne z XX-wiecznym myśleniem o prawach człowieka. Dlatego też – dodał – rasistą jest nie ten, kto sprzeciwia się pomnikowi BLM, tylko ten, kto go stawia.

Biuro prasowe budapeszteńskiej policji poinformowało portal Telex, że policjanci wylegitymowali zebranych wokół pomnika i zwrócili im uwagę, że należy przestrzegać przepisów przeciwepidemiczny … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKtórzy mężczyźni są najbardziej podatni na czerniaka? Opublikowano nowe badania
Następny artykułDemolka! CCC zagra w finale EBLK