Wegetarianizm i weganizm wydają się być podobnymi sposobami odżywiania, ponieważ każdy z nich przede wszystkim opiera się na produktach pochodzenia roślinnego. Jednak jest jedna zasadnicza niezgodność między wegetarianizmem a weganizmem. Różnicę tą postaraliśmy się opisać w tym artykule. Nie jest ona duża, jednakże determinuje podział pomiędzy zwolennikami tych dwóch diet. Dowiedz się, czym się różni weganizm od wegetarianizmu i poznaj tajniki jak zostać weganinem lub wegetarianinem.
Wegetarianizm i weganizm – na czym polegają?
Zarówno dieta wegańska, jak i wegetariańska są dietami roślinnymi, które zakładają wykluczenie z jadłospisu mięsa. Wegetarianie i weganie nie zjadają żadnych zwierząt, ryb i owoców morza ani produktów odzwierzęcych takich jak koszenila czy smalec. Jednakże weganizm, choć jest jedną z odmian wegetarianizmu, ma bardziej restrykcyjny charakter i wyklucza z jadłospisu wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet te dopuszczane przez wegetarian. Do tych ostatnich należą mleko, sery i wszelkie produkty mleczne, a także jaja i miód.
Wegetarianizm i weganizm – podobieństwa
Wegetarianizm i weganizm oparte są na tej samej idei związanej ze sposobem myślenia oraz układania menu w zgodzie z kwestiami etycznymi. Zarówno wegetarianie, jak i weganie rezygnują bowiem z konsumpcji mięsa, i to nie tylko pochodzącego ze zwierząt hodowlanych, do których należy, cielęcina, drób, wołowina, wieprzowina, ale również dzikich, takiego jak sarnina, oraz wodnych, czyli ryb i owoców morza.
W menu roślinożerców białko zwierzęce zostaje zastępowane roślinnym takim jak seitan, tofu i tempeh oraz dużymi porcjami warzyw i owoców. W jadłospisie wegan i wegetarian znajdują się także nasiona roślin strączkowych, orzechy, pestki, algi, produkty zbożowe z pełnego przemiału, wodorosty, grzyby, a także oleje roślinne.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Członkowie obydwu tych grup odżywiają się zdrowo, ponieważ zwiększenie ilości dostarczanych organizmowi warzyw i owoców umożliwia im odpowiednią podaż błonnika, witamin oraz cennych składników mineralnych. Ponadto rezygnacja z mięsa zdecydowanie zmniejsza u nich ryzyko pojawienia się chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy, a także otyłości. Statystyki wykazuje, że weganie i wegetarianie są szczuplejsi i zdecydowanie mniej narażeni na choroby serca i układu krwionośnego.
Tak samo weganie, jak i wegetarianie stanowczo nie godzą się na cierpienie i wyzysk zwierząt, a swoją filozofię często rozszerzają o inne dziedziny życia. Unikają skórzanych ubrań, futer, jedwabiu i wełny. Nie stosują również kosmetyków testowanych na zwierzętach i nie korzystają rozrywek takich jak ZOO, cyrk czy polowanie.
Mają też świadomość zachodzących zmian klimatycznych i pragną likwidacji przemysłowych hodowli zwierząt zarówno ze względu na ich dobrostan, jak i na potrzebę ograniczenia ilości zasobów, takich jak prąd czy woda.
Wegetarianizm a weganizm – różnice
Różnice pomiędzy wegetarianami a weganami polegają na stosunku do produktów odzwierzęcych niepochodzących bezpośrednio z uboju. W tym wypadku chodzi głównie nabiał jaja oraz mleko i produkty mleczne, a także miód. Nie powodują one wprawdzie konieczności uśmiercania zwierząt, ale popyt na nie przyczyna się do okrutnych i krzywdzących sposobów ich eksploatacji. Z tej przyczyny weganizm eliminuje więcej produktów odzwierzęcych niż wegetarianizm, gdyż w diecie wegetariańskiej mleko i jego przetwory, takie jak sery, czy jogurty oraz jaja, są dozwolone.
Z uwagi na bardziej restrykcyjny charakter swojej diety weganie są bardziej narażeni na niedobory niektórych składników mineralnych niż wegetarianie. Dlatego szczególnie istotna w suplementacji dla wegan powinna być witamina B12, która znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Jak przejść na wegetarianizm lub weganizm?
Jeśli jeszcze nie wiesz, jak przejść na weganizm i nie jesteś pewien, czy podołasz wymaganiom tej diety, możesz na początek spróbować wegetariańskiej wersji diety roślinnej. Jak zostać wegetarianinem? Na początek spróbuj ograniczyć mięso. Zrób sobie założenie, że będziesz jeść je tylko raz w tygodniu w niewielkich ilościach. Z czasem możesz zupełnie z niego zrezygnować, a później przyjdzie pora na eliminację z diety owoców morza i ryb.
Zdaniem dietetyków odpowiednio zbilansowana dieta wegańska i wegetariańska są zdrowe. Można je stosować nawet w dzieciństwie, a także w czasie ciąży i karmienia. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej suplementacji w składniki, których w dietach roślinnych może brakować. Suplementacja dla wegetarian i wegan powinna zawierać witaminy B12 i D3 oraz składniki mineralne takie jak wapń czy żelazo.
W obydwu wypadkach należy zwrócić uwagę, aby białko zwierzęce zostało właściwie zastąpione białkiem roślinnym pochodzącym z nasion roślin strączkowych oraz produktów sporządzonych na ich bazie: tofu, seitanu czy tempehu. Dieta roślinna powinna również zawierać oleje, produkty zbożowe, orzechy, pestki, owoce oraz warzywa, szczególnie zielone liściaste.
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS