A A+ A++

Muzycznie, sportowo i filmowo. Tak zapowiada się ostatni weekend 2023 roku. Będzie można wspólnie pokolędować, wziąć udział w biegu sylwestrowym czy przywitać Nowy Rok w kinie lub teatrze.

Jarmark Bożonarodzeniowy

To już ostatni dzwonek, by wybrać się na Rynek Główny i odwiedzić tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy, który uznawany jest za jeden z najciekawszych w Europie.

Wśród oferowanych produktów nie brakuje ręcznie malowanych baniek, ozdób choinkowych, świątecznych stroików, biżuterii, pamiątek, zabawek, świec, różnych wyrobów i oczywiście regionalnych przysmaków. Nieodłącznym elementem jarmarku są występy artystyczne. Na scenie w samym sercu miasta można zobaczyć zespoły ludowe, chóry czy dzieci z krakowskich szkół.

Jarmark potrwa do 1 stycznia.

W krainie świecących dinozaurów

Park rozrywki Dinoworld zaprasza do obejrzenia pierwszej w Polsce wystawy świecących dinozaurów. Dzięki specjalnym efektom świetlnym prehistoryczne gady ożyją, zabierając zwiedzających w prawdziwą podróż w czasie.

– Otwieramy drzwi do świata blasku, efektów specjalnych i jasnych kolorów. Każdy krok przybliża Cię do magicznego spotkania z dinozaurami, które ożywają dzięki spektakularnym efektom świetlnym – przekonują organizatorzy wystawy „Dinosaur Garden Glow”.

Świetlną ekspozycję dinozaurów można oglądać codziennie (od 29 grudnia do 3 lutego) w godz. 16:00-21:00 przy al. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej niedaleko Bonarki. Bilety: 45 zł (osoby dorosłe), 40 zł (dzieci od 3 do 12 lat). Dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny.

Bieńczycki Bieg Staroroczny

W sobotę 30 grudnia odbędzie się Bieńczycki Bieg Staroroczny. To druga odsłona wydarzenia, mającego na celu promocję sportu wśród wszystkich mieszkańców dzielnicy oraz zachęcenie do aktywności fizycznej poprzez zabawę. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 2023 metrów.

– Serdecznie zapraszamy całe rodziny, w jak najbardziej karnawałowych przebraniach, ponieważ to kostiumy będą nagradzane, a nie czas ukończenia biegu – informują organizatorzy.

Dla każdego z uczestników marszobiegu na mecie będzie czekał medal, natomiast dla najlepiej przebranych osób bądź grup przewidziano dodatkowe nagrody. Bieg rozpocznie się o godz. 10:00 przy Młodzieżowym Domu Kultury im. J. Korczaka (os. Kalinowe 18). Limit miejsc to 200. Zapisy znajdują się pod tym linkiem. Udział w wydarzeniu jest darmowy.

Spektakl z kolędowaniem w sercu Kazimierza

Fundacja Wszyscy Obecni kontynuuje świąteczne tradycje sąsiedzkie, zapraszając mieszkańców Krakowa do wspólnego kolędowania. W sobotę o godz. 16:00 na placu Wolnica odbędzie się spektakl plenerowy pt. „Janioł leci”. Oprócz tytułowego janioła, zjawi się również diabeł czy turoń, a nad wszystkimi zaświeci gwiazda betlejemska.

Przedstawienie reżyseruje Ola Barczyk, a za muzykę odpowiada Fiksum Dyrdum. W spektaklu występują: Taiga Kuśmider-Zygmunt, Kornelia Kuśmider, Marta Riess, Magdalena Wawro oraz Łucja (Alex) Woźniakowska.

Wcześniej (o godz. 15:00) wspólne kolędowanie odbędzie się na podwórku przy ulicy Wietora 4.

Muzyczne spotkanie na Wzgórzach Krzesławickich

Koniec roku to czas, kiedy chętnie spotykamy się, aby wspólnie kolędować. Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza 30 grudnia na godzinę 19:00 do parafii Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich, aby posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu Chóru Hejnał Mazańcowice pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka. Chórowi towarzyszyć będzie organista i improwizator, Dominik Kaczmarek.

Koncert będzie czwartą w tym roku odsłoną cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich. Wstęp wolny.

Kolędy z różnych zakątków świata

Nasze rodzime, ale również te zagraniczne: ukraińskie, niemieckie i angielskie. Wszystkie piękne i w wyjątkowych aranżacjach – na głos operowy, chór, zespół kameralny i… szkockie dudy. Mowa o kolędach, które będzie można usłyszeć w sobotę o godz. 19:30 w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie (ul. Aleksandry 1).

Poza „Cichą nocą”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi” i „Oj, maluśki, maluśki” zabrzmi też m.in. „Es ist Ein Ros” (kolęda niemiecka) czy „God Rest You Merry Gentleman” (kolęda angielska).

Wystąpią: Edyta Piasecka (sopran), Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej Cantata oraz Lindsay Davidson (dudy szkockie). Akompaniować będzie również Krakowski Zespół Kameralny pod kierownictwem artystycznym dra Łukasza Matei. Koncert poprowadzi znany dziennikarz i ekspert muzyczny Dariusz Stańczuk. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Koncert jest organizowany przez Klub Aleksandry – filię Centrum Kultury Podgórza, w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa.

Sylwester i Nowy Rok w Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia Krakowska zaprasza na wielką galę sylwestrowo-noworoczną. Koncerty poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego szef artystyczny instytucji – Alexander Humala, a publiczność będzie mogła usłyszeć Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej oraz dwóch znakomitych śpiewaków: Adrianę Ferfecką (sopran) oraz Tadeusza Szlenkiera (tenor).

Artyści wykonają fragmenty najsłynniejszych oper i operetek m.in. Lehára, Pucciniego czy Verdiego. W programie nie zabraknie także walców i polek rodziny Straussów. Wieczory słowem okrasi Piotr Krasnowolski oraz uatrakcyjni tanecznymi pokazami Zespół Pieśni i Tańca UJ Słowianki w choreografii Anny Gryszun.

Sylwestrowo-noworoczne koncerty odbędą się 29 grudnia o godz. 19.30, 31 grudnia o godz. 17.00 i 21.30 oraz w Nowy Rok o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Podczas koncertów tradycyjnie prowadzona będzie zbiórka na rzecz Fundacji Mam Marzenie.

Krakowski Bieg Sylwestrowy

W ostatnim dniu roku Stare Miasto tradycyjnie zostanie opanowane przez biegaczy – przebierańców. W samo południe z Małego Rynku na trasę „Smoczej Piątki” lub „Radosnej Dziesiątki” wyruszą uczestnicy 19. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego.

Po raz siódmy dochód z imprezy zostanie przekazany na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis. Szczegóły w poniższym tekście.

Sylwester w teatrze

Sporo propozycji na sylwestrowy wieczór przygotowały krakowskie teatry. 31 grudnia o godz. 16:00 i 19:30 na Dużej Scenie Teatru Słowackiego zaprezentowany zostanie gościnny spektakl „Ludzie inteligentni” z gwiazdorską obsadą. Na scenie Domu Machin publiczność będzie mogła obejrzeć sztukę o Szymborskiej (godz. 19:00), a na scenie MOS spektakl „Znachor” (godz. 19:00).

Teatr Bagatela zaprasza do przyłączenia się do aktorów wykonujących piosenki najwybitniejszych polskich twórców m.in. Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy podczas sylwestrowych pokazów „Bagatela śpiewa” (godz. 18:00 i 21:00).

31 grudnia scena Teatru Variete zamieni się w ekskluzywny hotel, gdzie roztańczony Room Service, pod czujnym okiem czarującego Concierge’a, pieczołowicie przygotowuje się na przyjęcie wielkiej gwiazdy (w tej roli Maria Tyszkiewicz). Sylwestrowe spektakle „Variete’s Great Revue” będzie można zobaczyć o godz. 17:30 i 20:30.

„Kolacja dla głupca” (Duża Scena, godz. 17:00 i 20:30) oraz „Wstyd” (Scena pod Ratuszem, godz. 19:00 i 21:00) to z kolei propozycje Teatru Ludowego. Krakowski Teatr Scena STU zaprasza na „Cabaret” w reż. Krzysztofa Jasińskiego (godz. 17:00 i 21:00), a Teatr KTO na przedstawienie „Byłam żoną Boba Marleya” (godz. 18:00 i 21:00).

W sylwestrowy wieczór będzie można także udać się do Starego Teatru. Na Dużej Scenie przy Jagiellońskiej zaprezentowany zostanie spektakl choreograficzny „Boa” Pawła Sakowicza. Start o godz. 20:00.

Bal w NCK

Na wspólne pożegnanie mijającego roku zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury. 31 grudnia o godz. 19:00 odbędzie się bal sylwestrowy, w trakcie którego nie zabraknie konkursów z nagrodami i niespodzianek.

Podczas balu jedna z par wylosuje „Kolację dla dwojga” w renomowanej, krakowskiej restauracji. O muzykę na żywo zadba zespół „Blue Transfer”, a o menu Jurek-Catering. Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

Filmowa końcówka roku

Ostatnie chwile 2023 roku będzie można spędzić także przed kinowym ekranem. Podgórska Kika zaprasza na sylwestrowe pokazy przedpremierowe filmu „Chłopiec i czapla” legendarnego Hayao Miyazakiego, współzałożyciela słynnego japońskiego Studia Ghibli. Start o godz. 19:30 (sala Biba) i 20:00 (sala Kika).

Kino pod Baranami przygotowało dla widzów dwa zestawy filmowe. Wieczór otworzy pełna humoru i wzruszeń świąteczna opowieść „Przesilenie zimowe” Alexandra Payne’a. Drugą propozycją do wyboru jest film „Kos” w reżyserii Pawła Maślony lub „Pierwszy gol” nowozelandzkiego reżysera Taiki Waititiego. W programie także lampka wina musującego o północy oraz poczęstunek. Sylwestrowa Noc Filmowa rozpocznie się o godz. 21:00 (zestaw I) i 21:15 (zestaw II), a zakończy ok. godz. 3:00.

Francuska komedia „Będzie lepiej” to z kolei propozycja kina Agrafka (godz. 20:00). Kino Mikro zaprasza zaś na przedpremierowy pokaz filmu „Kos” (21:30).

Sylwestrowy wieczór filmowy będzie można także spędzić w kinie Kijów. W programie dwa pokazy programu „Tylko śmiech nas ocali” Igora Kwiatkowskiego, który dał się poznać z występów w renomowanym kabarecie „Paranienormalni”. Start o godz. 17:00 i 20:30.

Wokół Szopki

A może spacer szlakiem szopek krakowskich? Po raz kolejny strzeliste i bogato zdobione  arcydzieła opanowały całe miasto. Można zobaczyć je w witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych, a także w odpowiednio podświetlonych, wolno stojących gablotach.

Tegoroczna trasa spaceru „Wokół Szopki” została skomponowana z muzycznych motywów Krakowa. Wędrując po Starym Mieście oraz jego okolicach, zwiedzający będą wsłuchiwać się zarówno w muzykę klasyczną, jak i w piosenki uliczne, poetyckie, jazz i rock and roll.

Darmowy spacerownik można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl. Zawiera on nie tylko propozycję trasy wycieczki po Krakowie, ale także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuże zmiany dla właścicieli pojazdów – od nowego roku znika zgłaszanie nabycia pojazdów, złożenie wniosku o ich rejestrację będzie obowiązkowe!
Następny artykułRząd chce zlikwidować Fundusz Kościelny. Episkopat zabrał głos