A A+ A++

Spotkanie z kompozytorką, mało znany repertuar i oryginalne brzmienie – to atrakcje, które na najbliższy weekend przygotowała Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu. Propozycje różnorodne, na każdą kieszeń, ale przede wszystkim wyjątkowe – jakie w programie filharmonii nie zdarzają się co tydzień. 

  • Pierwszym z wydarzeń będzie spotkanie z kompozytorką Hanną Kulenty, które odbędzie się w piątek 4 listopada 2022 r. o godz. 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej. Udział w nim jest bezpłatny.

Hanna Kulenty jest jedną z barwniejszych postaci polskiej muzyki współczesnej, której twórczość cieszy się uznaniem na całym świecie, a ona sama uchodzi za autorytet w międzynarodowym środowisku muzycznym. Pracuje jako wolny kompozytor od ponad trzydziestu lat. Mieszka w Warszawie i Arnhem w Holandii. Była wykładowczynią uniwersytetów w Los Angeles i festiwalu Other Minds 10 w San Francisco, a także jurorką konkursów muzycznych i kompozytorskich w Monachium, Amsterdamie, Warszawie, Spoleto. Sama wielokrotnie otrzymywała nagrody za swoje kompozycje, między innymi za: „Ad unum”, „Ride”, „Quinto”, „Breathe”, „Cannon”, „aaa Tre”.  W 2003 r. uzyskała pierwszą lokatę na 50. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO za Koncert na trąbkę i orkiestrę, oraz Medal Mozartowski Międzynarodowej Rady Muzycznej przy UNESCO.

  • Wizyta Hanny Kulenty w Wałbrzychu jest związana z wykonaniem jej utworu „Alinea” podczas koncertu, który rozpocznie się tuż po spotkaniu autorskim w piątek 4 listopada o godz. 19:00.

W wydarzeniu tym wezmą udział zaproszeni goście: dyrygent Maciej Tomasiewicz, klarnecista Roman Widaszek i pianistka Magdalena Duś oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej. Koncert poświęcony będzie w całości polskiej muzyce od okresu Młodej Polski po współczesność. Wykonane zostaną kompozycje oryginalne, poruszające, które jednak nieczęsto trafiają do repertuarów filharmonii. To, że polska muzyka jest lubiana przez wałbrzyską publiczność można się było już przekonać między innymi we wrześniu tego roku podczas koncertu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, tym chętniej filharmonia propaguje rodzimą twórczość i stara się proponować kolejne, nie wszystkim znane kompozycje.

  • Niezwykłe brzmienia w kameralnym klimacie będzie można usłyszeć w sobotę 5 listopada 2022 r. o godzinie 18:00.

Na wałbrzyskiej estradzie wystąpi Duet Lechowscy w składzie: Elżbieta Lechowska – wiolonczela, Kasper Lechowski – fagot. Połączenie wiolonczeli z fagotem zdarza się niezwykle rzadko, dlatego podczas koncertu, oprócz sonaty Mozarta, napisanej na te dwa instrumenty, będzie można usłyszeć utwory, które zazwyczaj nie są wykonywane w takim składzie. Efekt zaskakuje i daje niezapomniane wrażenia muzyczne.

PROGRAM WYDARZEŃ

  • 4 listopada 2022 r. – godz. 18:00Spotkanie z kompozytorką Hanną Kulenty – sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej (ul. J. Słowackiego 4) – Wałbrzych – wstęp wolny;
  • 4 listopada 2022 r. – godz. 19:00Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska – sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej (ul. J. Słowackiego 4) – Wałbrzych – wykonawcy: Maciej Tomasiewicz – dyrygent, Roman Widaszek – klarnet, Magdalena Duś – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej. Program: B. Szabelski Suita op. 10 / Kulenty Alinea / L. Różycki Pieta. Na zgliszczach Warszawy / W. Kilar Ricordanza / H. M. Górecki 3 Tańce op. 34;
  • 5 listopada 2022 r. – godz. 18:00 – Duet Lechowscy – mariaż wiolonczeli z fagotem – sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej (ul. J. Słowackiego 4) – Wałbrzych – wykonawcy: Elżbieta Lechowska – wiolonczela, Kasper Lechowski – fagot. Program: W. A. Mozart Sonata na fagot i wiolonczelę KV 292 / F. Devienne Duet koncertowy op.3. / G. Rossini, aranż. F. Gabauer Arie z opery Cyrulik sewilskiw opracowaniu na fagot i wiolonczelę.

Foto: Grzegorz Krause / Maciej Mateusiak / Agnieszka Mandal / Dariusz Rok
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDostawca uratował życie klientce. „Spostrzegawczość i empatia zapobiegły tragedii”
Następny artykułDokładają cegiełkę do ratowania zabytków. Tradycyjna kwesta na Starym Cmentarzu