Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Limit miejsc: 50 os. Link do rejestracji: https://okn.clickmeeting.com/austriackie-obiekty-wojskowe-w-przestrzeni-tarnowa/register
Tarnów był jednym z większych ośrodków garnizonowych w Galicji. W wielu aspektach, był miastem typowym. Pewne mechanizmy związane z budynkami wojskowymi, a także ich typ i rozmieszczenie w przestrzeni są porównywalne z innymi miastami podobnej wielkości. Do dzisiaj w przestrzeni miejskiej pozostało wiele obiektów, wybudowanych na potrzeby armii austriackiej (austro-węgierskiej). Wystąpienie ma za zadanie w sposób syntetyczny przedstawić rozmieszczenie i losy poszczególnych instalacji wojskowych w kontekście zmian wielkości i roli garnizonu, a także wpływ wojska na rozwój przestrzenny miasta.
Wacław Szczepanik – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (promotor: prof. dr hab. Michał Baczkowski), kustosz muzealny. Specjalizuję się w historii armii austriackiej (austro-węgierskiej) ze szczególnym uwzględnieniem Polaków w niej służących, relacjach wojsko-ludność cywilna, działaniach wojennych I wojny światowej, dziejach przedmieść Krakowa.
Podróże z historią w tle
Slajdowiska o podróżach po opuszczonych i mało znanych, ale niezwykle fascynujących miejscach związanych z historią, zwłaszcza dziejami militarnymi XIX i XX wieku. Opowiadają o nich pasjonaci tego typu turystyki. Spotkania mogą być inspiracją, aby podczas kolejnego urlopu zrobić sobie na przykład krótką przerwę w plażowaniu i ochłodzić się w cieniu jakichś ciekawych fortyfikacji, które można odnaleźć nawet w najbardziej egzotycznych destynacjach. Organizatorzy: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
- Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, [email protected] www.okn.edu.pl www.facebook.com/NHlabOKN
https://www.facebook.com/events/271556531040731/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS