A A+ A++

Otyłość to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jest przyczyną wielu poważnych schorzeń takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, czy cukrzyca.

Szacuje się, że nawet 1,5 mln Polaków kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości. 

Od diagnozy po operację

Ośrodek bariatrii jest częścią Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka.

– Chirurgiczne leczenie otyłości proponujemy chorym, którzy już wielokrotnie próbowali schudnąć, ale dalej są na początku drogi. Zabiegi są tylko częścią leczenia – mówi dr Mirosław Czyżak, specjalista chirurgii ogólnej, koordynator ośrodka bariatrii w szpitalu im. Marciniaka. – Każdy pacjent musi przejść konsultacje u dietetyka, psychologa, czy endokrynologa. To proces leczenia, w którym bardzo wiele zależy od samego pacjenta i jego determinacji – dodaje.

Dr Mirosław Czyżak, koordynator ośrodka bariatrii w szpitalu im. Marciniaka

Ośrodek bariatrii w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka zapewni chorym najskuteczniejsze, stosowane dziś metody chirurgiczne tj.: balon wewnątrzżołądkowy, rękawową resekcję żołądka, czy operację gastric by-pass. Wszystkie wykonywane są endoskopowo lub laparoskopowo. Główną zaletą tych technik jest ograniczenie powikłań pooperacyjnych i szybszy powrót do zdrowia.

Pacjenci będą kwalifikowani do operacji po przejściu koniecznych badań diagnostycznych m.in. na tutejszym Oddziale Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych oraz po konsultacji w Poradni Chirurgii Ogólnej.

– Zapraszamy do współpracy lekarzy POZ oraz Poradni Specjalistycznych. To oni znają najlepiej swoich pacjentów i wiedzą, kogo należy skierować do nas. Planujemy zapewnić chorym kompleksową opiekę – od diagnozy, poprzez odpowiednią metodę operacyjną aż do kontroli pooperacyjnej i konsultację dietetyka – dodaje dr Mirosław Czyżak.  

Grupa wsparcia

Dr Czyżak chciałby też, żeby przy nowym ośrodku funkcjonowała grupa wsparcia dla pacjentów z otyłością.

– To bardzo istotny aspekt leczenia i powrotu do życia społecznego. Planujemy założyć taką grupę, ale na razie zachęcamy osoby z otyłością, żeby się zgłaszały do naszego ośrodka. – dodaje lekarz.

Szpital im. Marciniaka planuje przyjmować ok. 200 pacjentów rocznie, którzy kwalifikują się do zabiegów bariatrycznych. W kolejnych latach ta liczba ma się zwiększać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOszustki okradły mieszkankę Płońska
Następny artykułPomagają dzieciom – cichym ofiarom koronawirusa [TEKST PARTNERSKI]