Drodzy Widzowie, ze względu na problemy techniczne jakie się wczoraj pojawiły, za które jeszcze raz Was bardzo przepraszamy, ponawiamy prezentację “Wesela” w ramach obchodów Dnia Teatru Publicznego dzisiaj o godz. 20. Zapraszamy! Chocholi taniec w wykonaniu Marzeny Wieczorek i całego zespołu to scena warta obejrzenia. – poinformował gorzowski teatr.
CZYTAJ TAKŻE: Rozmowa z Agatą Biziuk, reżyser “Wesela”
Agata Biziuk Dariusz Barański
U Wyspiańskiego w pierwszej scenie pada pytanie: Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!? Ano dziś wydaje się, że “Chińcyki” trzymają się już mocniej niż cała reszta świata. A tu i ówdzie odzywa się pokusa, aby odpowiedzieć: Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna. “Wesele” to dzieło o polskich kompleksach i przywarach. Aktualne przed 120 laty, podczas prapremiery, aktualne dwa lata temu w dniu premiery u Osterwy, aktualne i dziś, kiedy mamy premierę online w czasie społecznej kwarantanny.
– Brak wspólnotowości, chocholi taniec, podział społeczny. Jesteśmy zamknięci w swoich stereotypach, których nie potrafimy od stu lat przezwyciężyć. Myślę, że teraz są odpowiednie czasy, aby do tego powracać i być może wyciągnąć w końcu jakieś wnioski – mówiła “Wyborczej” Agata Biziuk, reżyser “Wesela”.
Spektakl w reżyserii Agaty Biziuk pokazuje, że arcydramat Wyspiańskiego po ponad stu latach, które dzielą nas od jego powstania, nie traci na swej aktualności.
– Dlaczego odwołujemy się do klasyki, dlaczego ją analizujemy? Bo te problemy możemy odnaleźć w naszym społeczeństwie, i – co jest porażające – widzimy się w nich jak w lustrze. (…) Wywoływanie chochoła to wywoływanie lustra w nas samych. Szukaliśmy na to rozwiązań formalnych i znaków, które będą to sugerować – opowiada Agata Biziuk.
To, co boleśnie dotykało naszych przodków, ze smutkiem odkrywamy u siebie dzisiaj. Idea wspólnotowości naszego społeczeństwa leży w gruzach z powodu braku komunikacji i niemożliwości podjęcia wspólnego czynu. Bohaterowie uwięzieni we własnych przywarach, kliszach, nie mają możliwości przełamania wzajemnych uprzedzeń. „Chocholi taniec”, w rytm którego kręcą się sprawy ważne i błahe, wielcy i mali bohaterowie – trwa nadal.
Autorzy inscenizacji, by uaktualnić podejmowane przez Wyspiańskiego wątki, przenoszą akcję dramatu w czasy współczesne. Plastyka podejmuje wątek Polski w budowie, gdzie na radykalnej granicy tradycja spotyka się z nowoczesnością, pieczołowitość z niedoróbką, a kicz z elegancją. Radykalizm ludzkich postaw i zaściankowość myślenia podkreśla muzyka Piotra Klimka.
UWAGA! Spektakl w niedzielę, 17 maja, godz. 20.00 na kanale You Tube.
Stanisław Wyspiański „Wesele”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie, premiera odbyła się 25 lutego 2017 r. Opracowanie i reżyseria Agata Biziuk, scenografia i kostiumy Katarzyna Pielużek, ruch sceniczny Anita Podkowa, muzyka Piotr Klimek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS