MRPiPS przygotowało projekt rozporządzenia sprawie terminu, sposobu i trybu przekazywania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego na fundusz emerytalny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w związku z wcześniejszymi emeryturami nauczycielskimi.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, opublikowano w piątek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
Konieczność wydania rozporządzenia wynika z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, która, wprowadzając wcześniejsze emerytury nauczycielskie (tzw. emerytury na szczególnych zasadach, nazywane też emeryturami Czarnkowymi), jednocześnie dokonała zmiany w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, tzw. ustawie o OFE.
Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela przejść na emeryturę na szczególnych zasadach, czyli w wieku niższym niż ustawowy (60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn) będą mogli – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – nauczyciele, którzy łącznie spełnią następujące warunki: rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, mają udokumentowany okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat “pracy przy tablicy”. Podstawę do obliczenia emerytury stażowej ma stanowić wysokość składek zewidencjonowanych na koncie nauczyciela, kapitału zakładowego i środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych, zewidencjonowanych na subkoncie.
Na emeryturę na szczególnych zasadach będą mogli przejść, począwszy od 1 września 2024 r. (nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.); od 1 września 2025 r. (nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.); od 1 września 2026 r. (nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.).
Z kolei zgodnie ze zmienionym brzmieniem ustawy o OFE Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązany informować otwarty fundusz o obowiązku przekazania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu na fundusz emerytalny Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w związku z osiągnięciem przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od powszechnego wieku emerytalnego. Obowiązek taki pojawia się też w związku złożeniem przez ubezpieczonego wniosku o wcześniejszą emeryturę. Jednocześnie zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o OFE umorzeniu podlegają wszystkie jednostki rozrachunkowe zgromadzone na rachunku członka otwartego funduszu.
Projekt rozporządzenia określa terminy, sposób i tryb: informowania przez ZUS otwartego funduszu emerytalnego o obowiązku przekazania środków zgromadzonych na rachunku członka OFE na fundusz emerytalny FUS, w związku z ukończeniem przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od powszechnego wieku emerytalnego lub ze złożeniem przez ubezpieczonego wniosku o wcześniejszą emeryturę; umarzania jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na rachunku członka OFE; informowania przez OFE ZUS o okresach, za które umorzono jednostki rozrachunkowe; dokonywania rozliczeń między ZUS a OFE wynikających z obowiązku przekazania środków zgromadzonych na rachunku członka OFE na fundusz emerytalny FUS.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r. (PAP)
dsr/ jann/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS