Firma chciała potwierdzenia, że finansowane z jej kieszeni rozrywki to nieodpłatne świadczenie usług z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegające opodatkowaniu. To zaś daje pełne prawo do odliczenia od wydatków.
Fiskus kategorycznie zaprzeczył. Tłumaczył, że usługi świadczone przez spółkę na rzecz pracowników i innych osób biorących udział w wyjazdach nie mają ani ogólnego, ani pośredniego związku z jej działalnością. Dlatego w ogóle nie przysługuje jej prawo do odliczenia VAT.
Spółka zaskarżyła interpretację i w pierwszej instancji triumfowała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przypomniał, że zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne ich świadczenie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym m.in. byłych, wspólników, udziałowców, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. WSA uznał, że ma on zastosowanie do wydatków skarżącej, a więc fiskus bezpodstawnie odmówił jej prawa do odliczenia VAT.
…premii nie daje
To korzystne dla spółki rozstrzygnięcie ostatecznie skasował jednak NSA. Zauważył, że w sprawie nie ma sporu, iż tzw. usługi rozrywkowe nie są nabywane na cele działalności gospodarczej spółki. A NSA doszedł do przekonania, że ta w spornym przypadku w ogóle nie działa w charakterze podatnika VAT. Jak bowiem tłumaczył sędzia NSA Janusz Zubrzycki, jeżeli przedsiębiorca nabywa dobro czy usługi wyłącznie dla celów prywatnych, to działa w charakterze prywatnym, a nie jako podatnik w rozumieniu dyrektywy i ustawy o VAT. Zatem jeśli przedsiębiorca w takiej sytuacji w ogóle działa poza systemem VAT, to nie mają do niej zastosowania przepisy dotyczące opodatkowania, ale także prawa do odliczenia podatku.
NSA przypomniał, że w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT chodzi o to, żeby firma, która działając jako podatnik VAT, korzysta z usług swojego przedsiębiorstwa na użytek prywatny lub świadczy nieodpłatne usługi pracownikom na ce … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS