A A+ A++

CERT Polska startuje z całkowicie nową akcją. Osoby, które padły ofiarą cyberoszustów mogą szukać pomocy także poprzez WhatsApp.

W połowie kwietnia odbyła się dwudniowa konferencja Secure 2024, podczas której prelegenci oraz występujący koncentrowali się na temacie cyberbezpieczeństwa – a jednym z głównych tematów były zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji.

Dalsza część tekstu pod wideo

Uczestnicy w trakcie wystąpienia Sebastiana Kondraszuka – szefa CERT Polska – poznali skalę niebezpiecznych incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa. W minionym roku NASK otrzymało ponad 370 tys. zgłoszeń (ponad 80 tys. unikalnych incydentów) o próbach przestępstw, a 52% z nich dotyczyło smishingu kiedy oszuści podszywali się pod tak popularne witryny jak Facebook, OLX czy Allegro.

Oszuści bardzo często decydują się także na cyberataki, podszywając się pod sklepy internetowe czy próbując wyłudzić pieniądze. Natomiast trzecią najpopularniejszą strategią było wykorzystywanie złośliwego oprogramowania (1650 incydentów).

Padłeś ofiarą oszustwa? Teraz zgłosisz je dzięki WhatsApp

Podczas swojego wystąpienia Sebastian Kondraszuk podkreślił, że osoby, które są celem oszustw, mogą zgłaszać się nie tylko pod numerem 8080 czy poprzez formularz (na stronie incydent.cert.pl), lecz mają możliwość połączenia się przez WhatsApp.

Jeżeli więc podejrzewacie lub doświadczyliście ataku ze strony cyberprzestępców, od teraz możecie skorzystać także z WhatsApp.

Dziś oddajemy do dyspozycji możliwość zgłaszania cyberoszustw na WhatsApp (wa.me/48780907000), ale wciąż wiodący jest numer 8080.

To bardzo dobra wiadomość dla wielu internautów. WhatsApp jest niezwykle popularnym komunikatorem, dlatego wykorzystanie go i promowanie tej możliwości kontaktu w sprawach dotyczących naszego cyberbezpieczeństwa jest jak najbardziej dobrą inicjatywą. Kondraszuk wielokrotnie podkreślał, że to temat, który dotyczy każdego obywatela.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie dla wszystkich w jednym terminie. Kiedy wejdzie w życie Krajowy System e-Faktur?
Następny artykułKrzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym